GeriEkonomi Temizel'den maaş ödemesi isyanı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Temizel'den maaş ödemesi isyanı

Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, memura, emekliye maaş ödemelerinde ortaya çıkan aksaklıklarla ilgili eleştirilere isyan etti. Temizel, ‘‘Milyonlarca kişiye aynı anda maaş ödemeye çalıştık. Bu aksamalar ABD'de bile olur. İnsaf edin'' dedi.

Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, dünyanın hiçbir ülkesinde, milyonlarca kişinin maaşının aynı günde ödenmediğini söyleyerek, ‘‘Aynı durum ABD'de olsaydı, aynı problemler yaşanırdı'' dedi.

Temizel, bu koşullar içinde ödemelerin yapılabilmesinin büyük bir başarı olduğunu söyleyerek, ‘‘Biraz insaf demek istiyoruz, ama o insafı göremiyoruz, artık alıştık'' diye yakındı.

Bayram öncesi maaş ödemelerinin bir sosyal zorunluluk olduğunu kabul ettiğini belirten Temizel, Hürriyet'e şunları söyledi:

‘‘Aynı günde milyonlarca kişinin maaş ödemesini yapmak durumunda kalırsanız, bazı bankalarda, organizasyon bozuklukları olması normaldir. Bayram ile ödemelerin aynı güne çakışması arızi bir durumdur. Ama normalde devlet, bu ödemeleri belli periyotlara yayar. Organizasyon ona göredir.''

Kamu çalışanlarının, organizasyon bozukluğu nedeniyle geçici bir süre maaş alamamaları konusunda şöyle devam etti:

‘‘Bu para zaten onların. Onların hesabında. ama maaleseef çalışanlarımızın, bu paranın değerlendirilmesinde kuşkuları oldu. Aynı olay ABD'de olsaydı aynı problemler yaşanırdı. Biraz insaf demek istiyoruz, ama bu insafı göremiyorum. Artık alıştık.''

BÜTÇE RAKAMLARI AYNI

Maliye Bakanı, memur emeklilerin maaş farklarının bayram öncesi ödenmesi konusunda, kamuoyuna bir söz vermediğini kaydetti.

Temizel, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bitmek üzereyken çekilip yerine geçici bütçe kabul edilen 1999 Mali Yılı Bütçe Tasarısı üzerinde yoğun bir biçimde çalıştıklarını söyledi. Bütçe büyüklükleri ve temel ekonomik büyüklüklerde değişiklik olmayacağını ifade eden Temizel, ‘‘Aynı büyüklüklere sığmaya çalışıyoruz'' dedi.

Temizel, 27 Ocak'ta Türkiye'ye gelecek olan IMF ile kredi desteğini içeren anlaşma yapılıp yapılamayacağı sorusuna, şu değerlendirmeyle karşılık verdi:

‘‘Kredi içeren bir anlaşma için her halukarda somut adımlar atmak gerekiyor. Ama biz mali disiplin ve Yakın İzleme Anlaşması konusunda çok disiplinli gittik. Mali reform ve Sosyal Güvenlik reformunu çıkarrısak, bu desteği yüzde 95 oranında halledebileceğimiz düşünüyorum.''

Bayram ertesindeki ilk hafta, hem bütçe hem Bankalar Yasa Tasarısını çıkarabilmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Temizel, ‘‘salı günü Meclis'in toplanabileceğine inanıyor musunuz?'' sorusuna, ‘‘İnşallah'' yanıtını verdi.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nca el konulan Interbank'ın devri için, Hazine'den sorumlu bakanlığa vekalet ettiği dönemde, onay vermekten kaçındığı iddialarını ise Temizel, ‘‘Bu konuda konuşmayı gereksiz görüyorum. Son derece sığ tartışmalar yapılıyor'' sözleriyle yanıtladı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle