Temizel: Kriz benim kaderim

Hürriyet Haber
16.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Zekeriya Temizel, ‘‘Maliye Bakanı'yken hazırladığınız vergi reformu kriz çıkarmıştı. Şimdi BDDK Başkanı'sınız, siz geldiniz bankacılık krizi çıktı’’ sorusuna, ‘‘Krizler benim kaderim herhalde’’ yanıtını verdi.

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Zekeriya Temizel, ‘Fon’daki bankalara gösterilen ilgi, bence yaşanan krizin geçici olduğunun en önemli göstergesi'' dedi. Temizel, Eylem Planı uyarınca, Kurul'un 22 Aralık'a kadar başvuruları değerlendireceğini, hemen ardından da kamuoyunu bilgilendireceklereni söyledi. Temizel, ‘‘Krizler benim kaderim’’ dedi.

Temizel, TÜSİAD'ın önceki akşamki resepsiyonunda bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette önemli saptamalarda bulundu. Başkan Temizel, bir gazetecinin, ‘‘Maliye bakanlığınız sırasında yaptığınız vergi reformunun ardından kriz çıktı. Yeni görevinizde operasyonlardan sonra da benzer şey oldu. Nasıl değerlendiriyorsunuz?’’ sorusunu gülerek, ‘‘Bu benim kaderim herhalde’’ diye yanıtladı. Göreve başlamalarının üzerinden 100 gün geçtiğini hatırlatan Temizel, ‘‘Önümüzde çok ciddi bir stok sorun bulduk. Onları çözmeye çalışmaktan asıl çizmemiz gereken stratejiye vakit ayıramıyoruz. Bu işler İngiltere'de bile 2 yılda çözüme kavuşmuş’’ diye konuştu.

HİSSELERİ SPK ÇÖZER

Bankacılık sektörünün ‘risk’ olayını daha yeni yeni öğrendiğini söyleyen Temizel, şöyle konuştu:

‘‘Sektör, yakın zamana kadar sadece kredi riskini biliyordu. Yaşanan olaylar, bankacılara faiz riskini öğretti. Kur riski de var. Onu da öğrenecekler. Çok enteresan birşey, bir de reklam rismi var. Mevduatı artırmak amacıyla düzenlenen reklam kampanyaları bazen bankalar üzerinde olumsuz etki yapabiliyor. Ve bu başlıbaşına önemli bir riske dönüşüyor.’’

Temizel, Fon'a devredilen bankaların hisse senetlerini elinde bulunduran yatırımcılar için Sermaye Piyasası Kurulu'nu (SPK) adresi göstererek, ‘‘SPK bünyesinde bu tip durumlar için kullanılabilecek bir fon var. Bu fon her nedense işletilmiyor’’ dedi.

Temizel, Başbakan Bülent Ecevit'in geçen hafta açıkladığı, bankacılık sektörüne açılan dış kredilere güvence sağlaması konusunda, ‘‘bu garantiye biz vereceğiz’’ dedi. Bu alandaki yetkinin Bankacılık Üst Kurulu'nda olduğunu vurgulayan Temizel, ‘‘Bankalar Yasası'nın 14. maddesi bize bu yetkiyi veriyor. Merak edilmesin’’ dedi.

Mevduata 100 milyar güvenceye devam sinyali

BANKACILIK Üst Kurulu, tasarruf mevduatlarına sağlanan güvence limiti konusunda, 100 milyar liralık sınırın 2001 yılında da sürmesinin iyi olacağı eğilimini taşıyor. Kurul'un göreve başlamasından önce Merkez Bankası'nca yapılan açıklamaya göre, şu anda 100 milyar lira olan tasarruf mevduatı güvencesi, yılbaşından itibaren 50 milyar liraya indirilecek. Kurul'un bu konuyu önümüzdeki günlerde ele alacağı öğrenilirken, limitin 50 milyar liraya düşürülmeyerek, 100 milyar liranın sürmesinin iyi olacağı yaklaşımı daha çok kabul görüyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı