GeriEkonomi Temiz şirketle çalışın, kredileri batırmayın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Temiz şirketle çalışın, kredileri batırmayın

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, "Bazı krediler verildiği an batar. Lütfen kredi verirken bütün risk unsurlarını dikkate alın" dedi. Bankalara bilançoları iyi incelemeyi öneren Bilgin, "Kuvvetli teminatlar alın, bilançoları temiz firmalarla çalışın’ diye konuştu.

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, bankaların risklerinin geçmişe göre daha hassas ve etkin bir biçimde denetleneceği yeni bir döneme doğru gidildiğini belirterek, bankalara "Bazı krediler verildiği an batar, lütfen dikkat edin" çağrısı yaptı. Basel II kriterlerinin uygulanacağı yeni süreçte bankaların kredi verdikleri müşterilerini daha iyi incelemeleri gerektiğini vurgulayan Bilgin, "bilançosu temiz firmalarla" çalışılmasını önerdi.

RİSKİNİ YÖNETEMEYEN ZORLANIR:

BDDK, Dünya Bankası ve Türkiye Bankalar Birliği tarafından düzenlenen ‘Risk Yönetimi’ semineri sonrasında soruları yanıtlayan Bilgin, Basel II standartları hakkında bankacılara ve kredi kullanan şirketlere uyarılarda bulundu. AB ülkelerinde olduğu gibi 2007'de olmasa bile Türkiye'de de Basel II'ye mutlaka geçileceğini vurgulayan Bilgin, bu kriterlerin devreye girmesiyle risk yönetiminin bu güne göre çok daha karmaşık ve rafine hale geleceğini, risk yönetimini iyi yapamayan bankalarınsa zorlanacağını söyledi.

ELİNİZDEN GELENİ YAPIN:

Bazı kredilerin verildiği an battığını dile getiren Bilgin, şunları söyledi: ‘Lütfen kredi verirken bütün risk unsurlarını dikkate alınız, bilançoları iyi tetkik ediniz, kuvvetli teminatlar alınız, iyi firmalarla, bilançoları temiz firmalarla çalışınız. İleriki dönemlerde gelişmelere göre firmalar zor duruma düşebilir ama siz ilk aşamada elinizden gelen çabayı gösteriniz, bu anlamda risk almayınız. Zaten bankalarımız son dönemde bunlara önem vermekte ki riski dağıtma anlamında son dönemde bireysel kredilerdeki artış bunun en güzel örneği."

BİLANÇOLAR DÜZELTİLSİN:

Bilgin, bundan sonra bankaların kredi ilişkisine girdiği firmaları derecelendirmek, derecelendirme sonucunda firmaların derecesine göre sermaye tutmak zorunda kalacağını vurguladı. ‘Lütfen kayıtdışı ekonomi anlamında firmalarımızın bilançosunu düzeltme girişimlerimizi hızlandıralım" diyen Bilgin, sözlerine şöyle devam etti: "Çünkü bu firmalarımız gerçekten çok iyi ithalat, ihracat yapan firmalardır. Cirosu, hacmi çok iyidir ama bilançosuna bu yansıtılmamışsa bir şekilde marjinal firma olarak addedilip, bankalar tarafından ona uygun şekilde davranılacaktır ve bu nevi firmalar finansal anlamında sıkıntı çekebilir, bankalarımızdan kredi alamaz hale gelebilir."

SYR ORANLARI DÜŞÜYOR:

Bu arada şu anda bankacılık sisteminde ortalama sermaye yeterlilik rasyosunun (SYR)yüzde 24-25'ler düzeyinde olduğunu, ancak bunun krediler nedeniyle her ay düştüğünü belirten Bilgin, Basel II ile birlikte bir düşüş olacağını da kaydetti. Bilgin, "Şu anda Basel II uygulansa, risklere karşılık gelecek özsermaye miktarındaki büyüme nedeniyle bu rasyo yüzde 16'ya düşer" dedi. Kanuni seviyenin yüzde 8 olduğunu hatırlatan Bilgin, "Bankalarımızın elinde Basel II'nin gerekliği gördüğü asgari sermayenin 2 katı mevcut. Bu da olumlu bir durum" dedi.

Kredi kartında ciddi sorun yok, yine de taslak geliyor

KREDİ kartlarının bankalar bilançosundaki hacmi arttıkça, takibe alınan kart oranının da yükseldiğini belirten Tevfik Bilgin, şöyle konuştu: ‘Aslında çok ciddi boyutlarda bir sorun yok. Ama bu demek değil ki biz hiçbir önlem almayacağız, tedbirler almayacağız. Çok yakın izliyoruz. Bu anlamda hazırladığımız Kredi Kartları ve Banka Kartları Kanun Tasarı Taslağı'nı muhtemelen internet sitemizde gelecek hafta görüşlerine açacağız. Taksitli alışverişte herkes bir şekilde nehrin akıntısına kapılmış gidiyor, onu görüyoruz. Bu akıntıyı bir şekilde durdururuz. Ama biz bunu sektörün kendi isteğiyle yapmasını, kendi iradesiyle yerine getirmesini istiyoruz. Bu arada Bankalar Birliği'ne de önemli görevler düşmekte. Ama eğer olmuyorsa BDDK olarak taksitlendirme konusunda da gerekli alt düzenlemelerle önlem alırız. Taslakta bunlar olmaz. Çünkü kanun esnekliğini kaybeder.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle