GeriEkonomi Telsim'i alan Vodafone sıkıntıda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Telsim'i alan Vodafone sıkıntıda

Telsim'i alan Vodafone sıkıntıda
refid:4000712 ilişkili resim dosyası

Telsim ihalesinden galip çıkan dünyanın en büyük cep telefonu şirketi Vodafone’un büyüme politikasından olumsuz etkilendiği öne sürüldü. Financial Times gazetesi, Vodafone’un Telsim’i almasının "iyi karşılanmadığı"nı da belirterek "Gerekli yatırım Vodafone’un mali tablolarını vuracak" yorumunu yaptı.

Ekonomi gazetesi Financial Times, Vodafone’un dün faaliyet gösterdiği Avrupa piyasalarında sert rekabet, fiyat düşüşleri ve bedava internet telefon konuşmaları gibi yeni teknolojinin etkileri konusunda uyarı yaparken varlıklarının değerini 28 milyar sterlin azalttığını, bunun sonucunda da hisselerinin fiyatının düştüğünü kaydetti.

Vodafone varlıklarının değerinin düşürülmesinin, şirketin önceki CEO'su döneminde satın alınan Alman Mannesmann şirketinin değerindeki düşüşten kaynaklandığını yazan gazete, Vodafone’un 27 ülkede faaliyet gösterdiğine dikkat çekti. Gazete İngiltere’nin finansal kalbi City’deki kimi çevrelerin, büyüklüğünün, şirketi olumsuz etkilediğine inandıklarını belirtti.

Financial Times, Vodafone’nin ortağı olan Standard Life Investments yöneticilerinden David Cumming’in Vodafone’un küresel stratejisini gözden geçirmesi gerektiği yolundaki görüşüne yer verdi. Gazete’ye konuşan Investec Securities analisti Christian Maher de, "Yeniden yapılandırma, hisse senetleri fiyatlarının düşüşünü durdurmak için tek yol gibi görünüyor" diye konuştu.

Vodafone’un şimdiki CEO'su Arun Sarin’in mutlu bir dönem yaşamadığını öne süren gazete, Sarin yönetiminin Doğu Avrupa’da bazı alımlar yaptığını belirterek "Son büyük anlaşma olan Türkiye’deki Temsil alımı iyi karşılanmadı. Gerekli yatırım Vodafone’un mali tablolarını vuracak" diye yazdı.

Gazete, Vodafone tarafından açıklanan yeni değerlendirmelerde Telsim’in performansına yer verilmemesinin olumlu karşılanmadığını da belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle