GeriEkonomi Telsim sorununu çözün
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Telsim sorununu çözün

Pearson bu kez Özkan'a bastırdı: ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan'ı ziyaret ederek, Uzanlar'ın Motorola'ya olan 2 milyar dolarlık borcunun ödenmesi için hükümetin devreye girmesini istedi. Pearson, ‘‘Bu iş ABD'li yatırımcıların şevkini kırdı’’ dedi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Türk-Amerikan İş Konseyi Başkanı General Brent Scowcroft'un ardından, dün de ABD Büyükelçisi Robert Pearson Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan'ı ziyaret ederek Uzanlar'a ait Telsim'in ABD'li Motorola'ya olan 2 milyar dolarlık borcunu ödemesi için ‘‘bizzat’’ devreye girmesini istedi.

YATIRIMLAR ASKIDA

Robert Pearson, ‘‘Telsim'in borcunu ödememesi ABD'li yatırımcıların şevkini kırdı. Doğu ve Güneydoğu'da ABD'li işadamlarının yatırım projelerini engelledi’’ dedi. Pearson, Özkan'a ABD'li yatırımcıların Motorola olayından olumsuz etkilendiklerini ve Türkiye'deki projelerini askıya aldıklarını söyledi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Pearson, bu mesajlarını dün sabah Başbakanlık'ta ziyaret ettiği Özkan'a bizzat aktardı. Böylelikle, Amerikan Yönetimi, Scowcroft'un Amerikan iş alemi adına Başbakan Bülent Ecevit'e Motorola ile ilgili olarak ilettiği talebi desteklediğini Büyükelçisini hükümete göndererek hissettirmiş oldu.

Bir saat kadar süren görüşmeden sonra herhangi bir resmi açıklama yapılmazken Özkan-Pearson görüşmesinde ağırlıklı konunun Telsim'in Motorola'ya olan borcunu oluşturduğu öğrenildi.

GÜNEYDOĞU YATIRIMLARI

Pearson, Telsim'in Motorola'ya olan 2 milyar dolarlık borcunu ödemediğini anımsattı. Bu konuda geçmişte Washinton yönetimi tarafından Ankara nezdinde yapılan girişimleri de hatırlatan Pearson sorunun hala çözülememiş olmasından duyulan üzütüyü dile getirdi.

Pearson, daha sonra ABD'li işadamlarının bir süre önce yatırım yapmak amacıyla Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine gerçekleştirdikleri geziyi de anımsattı. Bu gezi sırasında ABD'li işadamlarının bazı projelere ilgi gösterdiklerini, hatta bu projeleri somut hale getirdiklerini söyledi.

CARGİLL ÖRNEĞİ

Bununla birlikte, diğer bölgelerde ABD'li yatırımcıların üstlenmek istedikleri başka projelerinin olduğunu da belirten Pearson, Bursa'nın Orhangazi ilçesinde 90 milyon dolar harcanarak tamamlanan mısır işleme tesisi Cargill örneğini verdi, Cargill'in yatırım yaparken karşılaştığı sorunları da anımsattı.

ABD'li yatırımcıların Cargill benzeri yatırımları Türkiye'de gerçekleştirmeyi arzuladıklarının da vurgulayan Pearson, özetle şunları söyledi: ‘‘Telsim'in Motorola'ya olan borcunu ödememesi işadamlarımızın yatırım şevkini bozdu. Muallakta kalan projeler Motorola'nın karşılaştığı durumdan kaynaklanıyor. Yatırım iklimi olumsuz yönde etkilenince, Doğu ve Güneydoğu'daki projelerin hayata geçirilmesi de sürüncemede kalıyor.’’

Özkan: Gereken yapılacak

ABD Büyükelçisi Robert Pearson, Telsim'in Motorola'ya olan borcunda gelinen son durum ve ABD'li yatırımcıların askıya aldıkları projeleri içeren bir notu Özkan'a iletti. Pearson, Özkan'dan Telsim'in 2 milyar dolar borcunu ödemesi için ‘‘ilgili bakanlıklar nezdinde girişimde bulunması ve bizzat yardımcı olması’’ talebinde de bulundu. Özkan, ise Pearson'a ‘‘Sorunun çözülmesi için gereken yapılacak’’ sözünü verdi.

Scowcroft: Ecevit ile Motorola'yı konuştum

Türk-Amerikan İş Konseyi Başkanı Brent Scowcroft, önceki çarşamba günü yaptıkları görüşme sırasında, Amerikan Motorola şirketinin Türkiye'de karşılaştığı güçlükleri Başbakan Bülent Ecevit'in dikkatine getirdiğini doğruladı.

George Bush'un Başkanlığı döneminde 1988-92 yılları arasında Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak görev yapan ve Amerikan Yönetimi çevrelerinde hálá sözü geçen bir isim olan General Scowcroft, Motorola'nın durumunun, Amerikan firmaları açısından ‘‘Türkiye'deki yatırım iklimini gölgelediğini’’ söyledi.

Scowcroft, Motorola dosyasını telekomünikasyon sektöründeki ‘‘ana sorun’’ olarak nitelendirdi. Brent Scowcroft, dün bu konuda Hürriyet'e yaptığı açıklamada şunları söyledi: ‘‘Türk-Amerikan Konseyi'nin temel faaliyetlerinden biri, ticari ilişkiler ve Türkiye'deki Amerikan yatırımlarının geliştirilmesi, yatırım ikliminin cazip hale getirilmesidir. Görüşmemiz sırasında enerji sektörü, mali hizmetler ve telekomünikasyon alanlarındaki sorunları gündeme getirdik. Telekomünikasyon alanındaki ana sorun Motorola'dır. Bu sorunların sürmesine izin verildiği takdirde, bu durumun Türkiye'deki yatırım iklimini gölgeleyeceğini söyledik.’’

Brent Scowcroft, ‘‘Bu görüşünüze Başbakan Ecevit'ten nasıl bir karşılık aldınız?’’ sorusuna ‘‘Sayın Başbakan bu konuyla ilgileneceğini söyledi’’ yanıtını verdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle