GeriEkonomi Telsim borcunu ödemedi Nokia mal vermeyi kesti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Telsim borcunu ödemedi Nokia mal vermeyi kesti

Motorola'dan sonra Nokia da Telsim'e, aldığı kredileri geri ödeyememesi nedeniyle ürün teslimini durdurma kararı aldığını açıkladı.

Nokia, Telsim'in 719 milyon dolarlık borcunun 240 milyon dolarlık kısmını geçen ilkbahardan beri ödememesi nedeniyle bu kararı aldığını açıkladı. Telsim'in acil ödemesi gereken borçlarının toplamı 3.6 milyar doları buldu.

Motorola'dan sonra Nokia da Telsim'e yaptığı satışları durdurdu. Telekom ekipman üreticisi Nokia, Telsim'in 240 milyon dolarlık kredi borcunu geri ödememesi nedeniyle bu şirkete satışları durdurduğunu açıkladı. Telsim'in Motorola, Telsim'ina toplam 1.9 milyar dolar borcunun, 728 milyon dolarlık bölümünde ödemenin geciktiği için daha önce bu şirkete olan mal teslimini durdurmuştu.

Telsim'in lisans devrinden doğan KDV ödemesi için de Maliye Bakanlığı'na, Danıştay'ın 9'uncu Dairesi'nin aldığı kararla 1998'den bugüne getirildiğinde 92 trilyon liralık borcu bulunuyor. Bu borç, şirketin Ulaştırma Bakanlığı'na lisans devri için ödediği 500 milyon doların, ödenmeyen KDV'sinden kaynaklanıyor.

Telsim'in geciktirdiği diğer ödemeleriyle birlikte Maliye'ye olan borcu 1 milyar dolara ulaşıyor. Maliye Bakanlığı yetkilileri, Telsim'in bu borcu nedeniyle Türkiye geneline yayılmış olan telefon vericilerinin tamamına yakın kısmının Boğaziçi Vergi Dairesi'nin haczi altında olduğunu da belirtiyorlar. Telsim'in bütün bunlardan sonra ödemesi gecikmiş borçlarının tutarı 3.6 milyar dolara ulaştı.

Telsim, Motorola ve Nokia'dan hisse senedi garantisiyle aldığı borçların yaklaşık 1 milyar 447 milyon dolarlık kısmının geri ödemesinde tıkanıklık yaşamaya başladı. İlk olarak ürün teslimini durduran Motorola'dan sonra Nokia Networks Sözcüsü Arja Suominen, Reuters'e yaptığı açıklamada, Telsim'in Nokia'ya cep telefonu ekipmanları satışı nedeniyle toplam 719 milyon dolar olan borcunun 240 milyon dolarlık bölümünün ilkbahardaki son ödeme tarihini geciktirdiğini söyledi. Suominen, ‘‘Şu anda ödeme sorunu nedeniyle teslimat yok ve herhangi bir ağ genişletme ihtiyacı yok. Telsim'e karşı temerrüt sürecini başlattık’’ dedi.

Telsim'in Nokia'ya kredi borcunun kalan bölümünün ödemesi, ekipmanların tesliminde olduğu gibi birkaç yıla yayılıyor. Nokia Telsim'in zorluklarına ve kötü durumdaki ekonomiye rağmen Türkiye'de iş yapmakta kararlı olduğunu ve Türkiye pazarında uzun vadeli büyüme potansiyeli olduğunu bildirdi. Şirket yaptığı açıklamada, mevcut gelişmelerin Türkiye'den çekilmelerine neden olmayacağını belirtti. Telsim ayrıca ABD ekipman üreticisi Motorola Inc.'e 728 milyon dolarlık kredi ödemesini 30 Nisan'daki son ödeme tarihinde yapmamıştı. Motorola, yaptığı açıklamada Telsim'e verdiği 1.9 milyar dolarlık kredinin şirket hisselerinin yüzde 66'sı karşılığında verildiğini bildirmişti. İsviçre bankalarında bulunan bu yüzde 66'lık hisselere ilave olarak Nokia da Telsim'e verdiği kredinin hisse senetleri karşılığında olduğunu duyurdu. Ancak, Nokia, Telsim hisselerinden ne kadarını rehin aldığını açıklamadı.

Telsim, kime ne kadar borçlu?

Motorola'ya: 1.9 milyar dolar

Nokia'ya: 719 milyon dolar

Maliye'ye: 1 milyar dolar

Toplam: 3.6 milyar dolar

Yorumları Göster
Yorumları Gizle