GeriEkonomi Telekom'un satış duyurusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Telekom'un satış duyurusu

Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Türk Telekomünikasyon'nun yüzde 35'lik kısmını blok satış yöntemiyle özelleştirecek.

Özelleştirme İdaresi'nin satışı ilişkin duyurusu, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre Özelleştirme İdaresi, 4000, 4107, 4161 ve 4502 Sayılı Kanunlarla değişik 406 sayılı Telgraf ve Telefon Kanunu (406 sayılı kanun) çerçevesinde ÖİB (idare), Türk Telekomünikasyon İhale Komisyonu adına, şirketin azınlık hissesinin blok satış yoluyla özelleştirme sürecinin başladığını duyurdu.

Duyuruya göre, ödenmiş sermayesi 350 trilyon lira olan Türk Telekomünikasyon'nun, mevcut çıkarılmış sermayesinin yüzde 33.5'lik kısmı, ''blok satış'' yöntemiyle stratejik bir yatırımcıya satılacak.

Bağımsız ihalekomisyonu tarafından kapalı teklif usulü ile yapılacak olan ihalede, komisyon adına İdare, Türk Telekom hisselerinin satışına ilişkin usuli işlemleri 4046 Sayılı Kanun uyarınca yürütecek.

Söz konusu stratejik yatırımcı, altyapı sahibi uluslararası temel telekomünikasyon İşletmecisi veya alt yapı sahibi uluslararası temel telekomünikasyon işletmecisinin ağırlıkta olduğu işletmecilerden müteşekkil stratejik bir ortaklık ya da altyapı sahibi uluslararası temel telekomüniksayon işletmecisinin veya ağırlıkta olduğu yerli/yabancı sermayedarları da içine alan bir ortaklık olacak. Buna göre yatırımcıya uygun yönetsel haklar verilecek.

Stratejik ortağa verilecek yönetsel haklar

Satış çerçevesinde, stratejik yatırımcı uygun yönetsel haklar kapsamında, Yönetim Kurulu'na bağlı faaliyet gösterecek ve şirketi idare edecek bir Stratejik Hizmetler Komitesi (icra komitesi) kurulacak. Bu komitenin çoğunluğu, stratejik yatırımcı temsilcisine verilecek.

Telekom kararnamesine göne blok satış çerçevesinde imzalanacak sözleşmelerin şartlarının yerine getirilip getirilmediğinin dönemsel olarak izlenmesi ve Genel Kurul'a raporlanması amacıyla, Telekomünikasyon Kurumu ve Hazine Müsteşarlığı'nın birer üye ile TTAŞ'deki kamu hisselerinin ve stratejik ortağın 2'şer üye ile temsil edileceği toplam 6 üyeli bir İzleme Komitesi'nin kurulması hususlarına yer verilmesi ve bunlarla ilgili olarak tanınacak diğer uygun yönetsel haklar ile stratejik konuların düzenlenmesine ilişkin usul ve esasların, Özelleştirme Yüksek Kurulu kararı ile belirlenmesi kararlaştırıldı.

Ayrıca şirketler hukukuna ilişkin imzalanacak anlaşmalarda belirlenecek startejik konulara ilişkin Yönetim Kurulu kararlarında, stratejik yatırımcıya onay hakkı verilecek.

Genel Müdür olarak, stratejik yatırımcı tarafından gösterilecek aday da atanabilecek.

İhale şartları

Bu arada Türk Telekom hakkında tanıtım dökümanı ve ihale şartnamesini almak isteyenler, İtimat Taahütnamesini 18 Aralık 2000 tarihinden itibaren 15 bin ABD doları bedelle, Ziraat Bankası Merkez şubesinden temin edebilecekler.

Şirket hakkındaki tanıtım dökümanları ve ihale şartnamesini almak isteyenler, itimat taahütnamesini 18 aralık 2000 tarihinden itibaren idareden temin edebilecekler. İhaleye katılacak gerçek ve tüzel kişiler, isimlerinin açıkça belirtildiği dekontu da ekleyerek imzaladıkları İtimat Taahütnamesini ÖİB'e verecekler.

Tanıtım dökümanları ve ihaleye ilişkin tüm detaylar, 10 Ocak 2001 tarinden itibaren aynı yerden temin edilebilecek.

Rakamlarla Telekom

Yüzde 33.5 'lik kısmı blok satış yöntemiyle özelleştirilecek olan Türk Telekom'un ödenmiş sermayesi 350 trilyon lira.

Türkiye'de sabit hatlar üzerinden hizmet vermekle yükümlü telekomünikasyon işletmecisi ve hisselerinin tamamı Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı'na ait bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle