GeriEkonomi Telekomlar borç batağında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Telekomlar borç batağında

İngiltere Merkez Bankası, "Atlantik Okyanusu'nun iki yakasındaki, Avrupa ülkeleri ile Kuzey Amerika'daki telekom şirketlerinin giderek kabaran borçlarının, global mali piyasaların istikrarını tehlikeye atabileceği" uyarısında bulundu.

Banka'nın Mali İstikrar Değerlendirmesi adlı yeni raporunda, Avrupalı telekom şirketlerinin, üçüncü nesil mobil (cep) telefon lisanslarını ödemek için çok fazla borçlandıklarını, bazılarının da kredibilite dereceleri düşürüldüğünden dolayı, borçlarını geri ödemelerinin çok daha pahalıya malolacağına dikkat çekti.

İngiliz Merkez Bankası, ticari bankalara, telekom sektöründeki şirketlere fazla kredi verip açılmaktan kaçınmalarını tavsiye etti.

Banka'nın raporuna göre, telekom şirketlerinin sadece 2001 yılında geri ödeyecekleri borç miktarı 250 milyar dolara yaklaşıyor ve bu şirketler, borçların vadesi geldiğinde, bunları yeniden finanse etmeye(borç ödemesi için kredi almaya) kalkışınca, daha yüksek faiz oranı üzerinden borç almak zorunda kalacaklar.

İngiltere Merkez Bankası, ayrıca, halihazırda zarar eden ve diğer fon kaynaklarından yoksun, daha küçük ölçekli alternatif telekom operatörlerinin iflasa sürükmelerinin de ihtimal dahilinde olduğuna dikkat çekti. Bu küçük ölçekli telekom firmaları, yüksek hızda fiber-optik şebekeleri kuran alternatif şebeke sunucuları, ve yerel iletişim taşıyıcılarından oluşuyor ve çoğu da ABD'de bulunuyor.

Riskler artı

Telekom sektöründeki riskleri Haziran ayındaki raporunda da gözler önüne sermiş olan Banka'ya göre, bu sektörde riskler yaz döneminden beri arttı. Büyük, faaliyetleri çeşitli telekom şirketlerinin borçları 1999'a kadar istikrarlı gidiyordu, ancak, o zamandan bu yana borçları, çoğunluğu sendikasyon kredileri olmak üzere iyice kabardı. Bu yılki sendikasyon kredilerinde telekom şirketlerinin payı yüzde 20'ye çıktı,oysa bu, rakam, 1995-99 döneminde ortalama yüzde 6 idi.

Telekom şirketleri, artan borçlanmalarıyla, şirketlerarası birleşmeler ve satınalmalar ile üçüncü nesil telefon lisanslarını satınalmaları finanse etti. Yeni nesil telefon lisanslarının devralışları 92 milyar dolara maloldu. Bu yeni teknolojiyi destekleyecek bir telefon şebekesi kurmak da 92 milyar dolar daha paraya malolacak.

Telekom sektöründeki bu büyük borç yükü karşısında, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından Moody's ve Standard & Poor's, AT&T, Deutsche Telekom, British Telecommunications, France Telecom ve Hollanda sermayeli KPN dahil, büyük şirketlerin kredibilite derecelerini düşürdü. Bu şirketlerin borç yüklerini azaltmamaları halinde, daha düşük kredi puanları almaları bekleniyor.

İngiltere Merkez Bankası'na göre, sektördeki şirketlerin bir kısmı mobil telefon lisansları için borsaya açılmayı ertelerken, KPN, İspanyol Telefonica Moviles ve Telekom Austria, borsada umdukları kadar hisse senedi ve tahvil satamadı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle