GeriEkonomi Telekom'da şirketleşme gecikiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Telekom'da şirketleşme gecikiyor

IMF'ye 2001 sonuna kadar "yeniden yapılandırma ve şirketleşme planı"nın çıkarılacağı taahhüt edilen Türk Telekom'da, henüz danışman firma Arthur Andersen'le sözleşme imzası aşamasına bile gelinemedi.

Bu gecikme nedeniyle, yeniden yapılanma ve şirketleşmenin öngörüldüğü gibi yıl sonuna yetiştirilemeyeceği anlaşıldı. IMF'ye 31 Temmuz'da sunulan niyet mektubunda, Dünya Bankası'nca kabul görecek ve Türk Telekom'un özelleştirmeye hazırlanması sürecinde faaliyetlerini iyileştirecek bir "şirketleşme planının" 2001 yılının sonuna kadar oluşturulacağı taahhüdünde bulunulmuştu.

Aynı mektupta bu amaç doğrultusunda bir danışman firmanın seçiminin de ekim ayının sonuna kadar yapılacağı belirtilmişti. Türk Telekom, IMF'ye verilen taahhütler doğrultusunda çıkılan uluslararası ihale sonunda, öngörülen sürenin dolacağı 31 Ekim günü 3 milyon 903 bin dolar karşılığında Arthur Andersen ile danışman firma olarak çalışmaya karar verdi.

Danışman firmanın seçiminin üzerinden yaklaşık bir ay geçmesine karşın sözleşmenin bile imzalanamaması, "yapısal kriter" olarak gösterilen çalışmanın, yıl sonuna kadar tamamlanmasını olanaksızlaştırdı.

ÇALIŞMA NE ZAMAN TAMAMLANACAK?

Arthur Andersen'den edinilen bilgilere göre, sözleşme kısa bir süre sonra imzalanacak. Bunun ardından Arthur Andersen, "stratejik planlama, yurt içi ve dışı piyasaların analizi" gibi bazı kritik konuları da içeren 10 haftalık bir çalışma yapacak.

Bu kapsamda çalışmanın en erken Şubat ayının sonunda tamamlanabileceğine işaret ediliyor. Ancak Ulaştırma Bakanı Oktay Vural'ın, Arthur Andersen'in söz konusu çalışmasının 9 aylık bir süreyi kapsayacağı yönündeki sözleri de kafaları karıştırdı.

"OPTİMAL" PERSONEL SAYISI DA SAPTANACAK

Türk Telekom'un "2000-2001 Faaliyet Raporu"na göre, Kurum'da 475'i kadrolu, 25 bin 851'i sözleşmeli, 46 bin 86'sı iş mevzuatı kapsamında olmak üzere toplam 74 bin 412 kişi çalışıyor.

Telekom'dan edinilen bilgiye göre, Arthur Andersen'in yapacağı çalışmanın en kritik konu başlıklarından birini de Kurum'un en verimli çalışacağı "optimal personel sayısının" saptanması oluşturacak.

Danışman firmanın raporu ışığında, hükümetin uygulayacağı tasarruf önlemleri de dikkate alınarak personelle ilgili özellikle emekliliğe sevk edilecekler hakkında bazı uygulamaların gündeme gelebileceği kaydediliyor.

AYCELL'İ DE ŞİRKETLEŞTİRECEK

Arthur Andersen'in, abone kayıtlarına başlayan ve 15 Kasım'da ticari olarak faaliyete geçecek olan Telekom'un GSM operatörü Aycell'in de şirketleşme planını çıkaracağı kaydedildi.v

Yorumları Göster
Yorumları Gizle