GeriEkonomi Telekom'da Alptürk'ün başkanlığı sonunda bitti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Telekom'da Alptürk'ün başkanlığı sonunda bitti

Türk Telekom, IMF'ye uyum için dün iki genel kurul yaptı. Önce yönetim kurulu üyesi sayısı 7'den 9'a çıktı. İkinci genel kurulda yönetim kuruluna Neşet Tanrıdağ ile Murat Yılmaz seçildi. Akşam da Türk Telekom'un Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Murat Yılmaz getirildi. Böylece İbrahim Hakkı Alptürk'e sadece genel müdürlük koltuğu kaldı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ile gerginlik konusu olan ve 1.5 milyar dolarlık krediyle ilgili toplantının ertelenmesine yol açan Türk Telekom (TT) yönetimindeki istenen değişiklikler, dün olağanüstü toplanan genel kurullarla yapıldı. Buna göre, TT Yönetim Kurulu üye sayısı 7'den 9'a yükseltilmesi ile Genel Müdür ile Yönetim Kurulu Başkanı'nın ayrılması karara bağlandı. Yeni üyelerle birlikte toplanan yönetim kurulu, başkanlığa, yönetime dün giren Murat Yılmaz'ı getirdi. Türk Telekom'un diğer yeni yönetim kurulu üyesi ise Levent Neşet Tanrıdağ oldu.

Düne kadar hem yönetim kurulu başkanı hem de genel müdür olarak görev yapan İbrahim Hakkı Alptürk'ün ise bundan sonra sadece genel müdür olarak çalışması karara bağlandı. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, söz konusu değişiklikleri onayladı.

Hazine Müsteşarlığı'nda dün saat 11.00'de toplanan Genel Kurul, bir saate yakın sürdü. Ana sözleşmesinde değişlik yapılan TT'de, karar-yeter sayısı da üye sayısının artırılmasına parelel olarak 4'ten 5'e yükseltildi.

Türk Telekom'un olağanüstü genel kurul toplantısından sonra Hazine tarafından yapılan yazılı açıklamada, toplantıda şirket ana sözleşmesinde bazı tadil konularının görüşülerek karara bağlandığı duyuruldu. Açıklamada, şirket ana sözleşmesinin 8'inci maddesindeki değişiklikler uyarınca yönetim kurulu üyelerinin sayısının 7'den 9'a çıkarıldığı ve yönetim kurulu başkanlığı ile genel müdür unvanlarının aynı şahısta bulunmamasının hükme bağlandığı belirtildi. Yeni yönetim kurulu şöyle oluştu:

Murat Yılmaz (Yönetim Kurulu Başkanı), İbrahim Hakkı Alptürk (Genel Müdür), Ercüment Özçelik (Yönetim Kurulu Başkan Vekili), Levent Neşet Tanrıdağ, Devrim Çorbacıoğlu, Doç.Dr. E. Murat Esin, Ziya Öztoprak, Nihat Özdemir, Doç. Dr. Murat Sezginer.

IMF TOPLANABİLİR

IMF yetkilileri, İcra Direktörleri’nin bugün veya yarın toplanarak askıya alınan kredisiye onay verebileceğini açıkladılar. IMF yetkililerin dünkü açıklamalarında, Telekom yönetiminin, IMF'yi tatmin edecek değişikliklere gittiğini belirttiler.


Yeniler ‘kimin adamı’ tartışması

Telekom yönetimine atanan iki yeni ismin kim tarafından belirlendiği dün Başkent kulislerinde farklı haberlerin yayılmasına neden oldu. İki ismin, Telekom yönetiminde üye sayısının 7’den 9’a çıkarılması ve genel müdür-yönetim kurulu başkanı unvanlarının ayrılması tavizleri karşılığında MHP lideri Devlet Bahçeli tarafından bizzat belirlendiği ileri sürüldü. Ancak hükümet çevrelerinden ise bu iki ismin Hazine’ce önerildiği iddia edildi.

İlk iddiaya göre, liderlerin önceki akşam yaptıkları zirvede Başbakan Bülent Ecevit ile Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, IMF'nin Telekom için istediği bu iki talebin kendilerini de rahatsız ettiğini belirterek, ‘‘Yeni bir kriz çıkmasın. IMF'nin taleplerini kabul edelim. İki ismi siz belirleyin biz onu hükümet teklifi olarak sunarız’’ dediler. Ecevit ile Özkan'ın bu toplantıda Devlet Bakanı Kemal Derviş'ten rahatsızlık duyduklarını ilettikleri de ileri sürüldü.

Başbakan Ecevit'ten gelen bu öneri üzerine Bahçeli ile Öksüz önceki akşam geç saatlere kadar çalışarak Telekom yönetimine atanacak iki ismi belirledi. Bu çalışma sırasında teşkilattan da yardım istendi. Murat Yılmaz ile Levent Neşet Tanrıdağ'ın Bahçeli ve Öksüz tarafından kendilerine ulaşan 8-10 isim arasından seçildiği ileri sürüldü. Bu çalışma sırasında şanslı olan bazı adayların, aklanmış olmalarına rağmen daha önce müfettiş soruşturması geçirmeleri nedeniyle elendikleri bildirildi. Ecevit'ten alınan bu siyasi jest karşısında Bahçeli'nin isim seçiminde titiz davrandığı belirtildi.

Hükümet çevrelerinden ileri sürülen iddiaya göreyse, iki isim Kemal Derviş'in yönetimindeki Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlendi ve Telekom Genel Kurulu'nda karara bağlandı.

Yeni başkan fizik mühendisi

Türk Telekom'un yeni Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yılmaz Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği'nde lisans ve yüksek lisans derecelerine sahip. Yılmaz'ın, Audio Video Mühendisliği, yayın ve yapım teknikleriyle, prodüksiyon teknikleri sertifikaları bulunuyor ve çeşitli televizyonlarda çalıştı. Levent Neşet Tanrıdağ ise, Erciyes Üniversitesi'nde elektrik elektronik alanında lisans, ODTÜ'de yine aynı alanda yüksek lisans derecesi bulunuyor. Dünyanın tanınmış şirketlerinde eğitim alan Tanrıdağ, alanında uzman şirketlerde çalıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle