GeriEkonomi Telekom İtalia'nın yönetiminde değişiklik yapıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Telekom İtalia'nın yönetiminde değişiklik yapıldı

İtalyan telekomünikasyon grubu Telecom İtalia'nın kontrolünü ele geçiren Pirelli'nin sahibi Marco Tronchetti Provera, bugün, şirketin yönetiminde değişiklikler yaptı.

Provera, Telecom İtalia'nın Yönetim Kurulu Başkanı Roberto Colannino'yu görevinden aldı. Provera, Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini kendisi yürütecek.

Bu sabah yapılan toplantılar sonrasında basına açıklama yapan Provera, yeni yönetimi açıkladı. Buna göre, Provera'nın yardımcılığına Benetton'un sahibi Gilberto Benetton, yönetim kurulu danışmanlığına da Provera'nın "Birlikte çok uyumlu çalışıyorlar. İşlerinde uzman profesyonel kişiler" dediği Enrico Bondi (Bell'in başkanlığı görevi de verildi) ve Carlo Buora getirildi.

Şu anda Fiat'tan sonra İtalya'nın en büyük kapitaline sahip olan Pirelli Başkanı Provera, Telecom'un kontrolünün ele geçirilmesine finansman açısından da açıklık getirdi.

Lüksemburg merkezli Bell finans şirketinin yüzde 100'ünün alınmasında Pirelli yüzde 60, Benetton ailesine bağlı olan Edizione Holding'in yüzde 20 ödeyeceği, geri kalan yüzde 20'nin ise İntesa Bci ve Unicredit bankaları arasında paylaşılacağı bildirildi. Bell, yüzde 22.8 çoğunluk hisseyle Olivetti'yi kontrol ederken, Olivetti'de yüzde 54.8 hisseyle Telecom İtalia'yı kontrol ediyordu.

Provera, Telecom İtalia'da hisseleri bulunan küçük şirketler için "Bize bağlı küçük şirketler rahat olsunlar. Çünkü, kendi stilimizle en iyi şekilde yönetmeye çalışacağız" dedi.

Bu arada Pirelli'den çok telekomünikasyon grubu Telecom İtalia'ya ağırlık vereceği gözlenen Provera, Pirelli'ye bağlı olan toplam 2 milyar euro değerindeki Pneumatici (kamyon lastiği yapıyor) ve Unit Energia'yı satacaklarını duyurdu. Pirelli'nin Başkanı bununla ilgili "Şirketin finans yapısı bizim acele etmemizi engelliyor. Ne olursa olsun önümüzdeki 18 ay içinde gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

TİM'İN YAPISINI SEVMİYORUM

Öte yandan, Türkiye'yi de yakından ilgilendiren Aria mobil cep telefonu hattında İş Bankası'nın ortağı olan Tim ile ilgili soruları cevaplayan Provera, "Henüz hiçbir karar almadık önce Telecom'a tam bir girelim daha sonra bakacağız. Ama Tim'in hisse dağılımı yapısını sevmiyorum" dedi.

Gazetecilerin Tim'in Yönetim Kurulu Başkanı Marco De Benedetti hakkındaki sorularını da cevaplayan Telecom İtalia'nın yeni patronu, "Bu durumda inanıyorum ki insanların daha iyiyi yapma için şansları var. Daha sonra sonuçlara bakılarak menajerler tarafında değerlendirilecek. Hiçkimse hiçbirşeyden korkmak zorunda değil, kapasiteye göre herkes değerlendirilecek" diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle