GeriEkonomi Telekom inatlaşması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Telekom inatlaşması


Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON

Uluslararası Para Fonu (IMF) ile Türkiye arasında Türk Telekom inatlaşması yaşanıyor. IMF Başkanı Horst Köhler'in İcra Direktörleri Kurulu toplantısının ertelendiğini açıklamasından sonra, IMF kaynaklarından Türk Telekom yönetimine dönük eleştiriler ağırlaştı.

IMF kaynakları, ‘‘Türk Telekom yönetimi Hükümetin bize söz verdiği gibi profesyonel, bu işi bilenler atanarak değiştirilmezse, 1.5 milyar dolarlık kredi dilimi serbest bırakılmaz’’ mesajı verdi. Buna karşılık Hükümet de, ‘‘Biz Telekom yönetimini belirledik. Şimdi yeni bir yönetim atamayı düşünmüyoruz’’ tavrını benimsedi.

IMF: Krediyi dondurabiliriz

IMF Direktörler Kurulu toplantısının gündeminden Türkiye'nin çıkarılması ve Türkiye'ye verilmesi beklenen 1.5 milyar dolarlık kredinin ertelenmiş olması gözleri yine Telekom'a çevirdi. IMF yetkililelerin yaptıkları açıklamalara göre, Telekom'a atanan yönetimin profesyonel bulunmayışı sorunun kaynağı. Hatta gelen haberlere göre, IMF'nin kararı daha kabul edilebilir bir yönetim kurulu oluşturuncaya kadar kredinin dondurulması yönünde.

IMF yetkililerine göre, Telekom'un artık bir gelir kaynağından çok ‘‘Türkiye'de ekonominin siyaseti alet edilmesinin’’ simgesi haline geldi. Bu konuda Hürriyet'e değerlendirme yapan bir IMF yetkilisi, ‘‘Bazıları kayırmacılık yapıyor ve kadrolaşma peşinde’’ dedi. Telekom'un yıllardır para kaybettiğini hatırlatan bu yetkili, ancak Telekom'un IMF açısından gelir kaynağı olarak artık çok fazla önemli olmadığını da söyledi.

IMF için önemli olan konunun, verilen sözlerin yerine getirilmesi olduğunu kaydeden yetkili ‘‘Verilen sözler yerine getirilecek mi? Siyasi liderlerin altına imzası konulan anlaşma uygulanacak mı? Telekom bunun açık bir simgesi haline geldi’’ diye konuştu. Bu yetkili sözlerine şöyle devam etti: ‘‘Kurumlar, profesyonelce yönetilmeli. Türk iktisadi hayatı siyasi hesaplardan arındırılıp, ekonomi rasyonel kurallarına göre işleyecek mi? Mesele budur ve verilen sözler tutulmalıdır.’’ Aynı IMF yetkilisi, ‘‘Ekonomi siyasete alet edildiği için kararlar yanlış oluyor. Türkiye'deki kriz bence siyasidir’’ dedi.

Reuters Ajansı'na açıklama yapan karar yetkisine sahip bir IMF yetkilisi de, kredinin yeni bir Telekom yönetim kurulu oluşturuluncaya kadar dondurulup dondurulmayacağı sorusuna ‘‘Evet, sanırım böyle düşünmek haksızlık olmaz’’ cevabını verdi. Bu rağmen kredinin yeniden verilmesinin tek sebebinin ‘‘politik düşünceler’’ olabileceğine dikkat çeken bu yetkili, daha önca bazı NATO müttefiki ülkelerin geçmişteki problemleri için bu faktörün etkili olduğunu kaydetti. Bu yetkiliye göre, İcra Direktörleri Kurulu Türkiye'ye verilecek krediyi dondurma kararıyla ekonomik sorunları olan ve IMF'den kredi kullanan ülkelere karşı daha sert olacağının sinyalini de verdi. IMF'nin diğer tüm kullanıcılara da bir mesaj göndermek isteğini belirten bu kaynak ‘‘Bu herkese gönderilmiş bir mesaj’’ diye konuştu.

Öksüz: IMF beni de mi değiştirecek

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Türkiye'ye vereceği 1.5 milyar dolarlık kredinin Telekom yüzünden ertelendiği yönündeki yorumlar Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz'ü sinirlendirdi. Öksüz, kredinin ertelenmesini eleştirirken IMF'nin Telekom yönetimine karışmasının da yanlış olduğunu dile getirdi. IMF'nin hassasiyeti bilinmesine karşın Telekom yönetim kurulu başkanı ve genel müdürün aynı kişi oluşunu kendisinin sağladığını dile getiren Öksüz, kendisine IMF'den bunun değiştirilmesi yönündeki bir talep de ulaşmadığını da vurguladı.

Telekom yönetiminin IMF'nin karışacağı konular arasında yer almadığını savunan Öksüz, İbrahim Hakkı Alptürk'ün hem yönetim kurulu hem de genel müdür oluşunu savundu. ‘‘Yönetim kurulu başkanı ve genel müdürün ayrılması söz konusu değil. Yapılan doğrudur, daha önce denenmiştir’’ diyen Öksüz, IMF'den kendilerine böyle bir talep de ulaşmadığını da belirtti. ‘‘Böyle şeyler söylenmiş olsa bile, bunun illa böyle olacağı manasına gelmez. Müsaade edin de Ulaştırma Bakanlığı'nı ben yöneteyim. Beni de mi değiştirecekler’’ diye soran Öksüz, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘Başbakanı, cumhurbaşkanı'nı da mı değiştirecekler, biz beğenmiyoruz diye? Bunları IMF ve aklı başında hiçbir IMF mensubu söylemez. Önüne gelen laf ediyor. Ne yapacağız o zaman? Türkiye'yi idare edemiyor diye başbakanımızı da mı değiştirecekler. Böyle gereksiz şeyleri lütfen Türk milletinin kafasına sokmaya, meşgul etmeye çalışmasın kimse. Bu ülkeyi Türkiye Cumhuriyeti'nin ilgili makamları, seçilmiş ve atanmış insanları idare eder. Bakanlığımda yönetim kurulu başkanı ve genel müdürün aynı elde toplandığı her yerde yüksek başarı alındı. Başka bakanlıklarda da böyle. Rahmetli Özal zamanından bu yana tek başlılık esas. Bu kadar tecrübeyi görmeyip, çıkarı bozulanlar orayı seslendiriyorlar.’’

Tek başlılıktan ‘birilerinin çıkarı bozulduğu için’, iki başlılığı gündeme getirdiklerini savunan Öksüz, ‘‘Telekom yönetiminin etkin, verimli çalışmasını bozup, 'Bakın işte çalışmıyor, verimsiz' filan diyecekler. Çanlar kimin için çalıyor, bu laflar kimin için söyleniyor. Türkiye'de hiçbir şey tesadüf değildir’’ dedi.

Hükümetten geri adım yok

IMF'nin 1.5 milyar dolarlık kredi dilimini serbest bırakması için şart koştuğu, Telekom yönetiminde, Genel Müdür ile Yönetim Kurulu Başkanı'nın ayrı isimlerden oluşması talebine hükümet kapılarını kapattı. Koalisyon ortakları aralarında yaptıkları telefon trafiğinde Telekom konusunda IMF'nin istediğini yerine getirme eğilimine girmeme görüşünde birleşti ve ‘‘Konuyu kamuoyu önünde tartışmama’’ kararı aldı.

Koalisyon ortakları arasında dün yapılan temas sonucunda Telekom konusunda IMF'nin istediği gibi bir düzenlemenin hemen gerçekleşmesi yönünde bir çaba gösterilmemesi görüşünde birleşildi. Koalisyon ortakları arasındaki ortak görüş, ‘‘IMF sabır ölçüyor’’ yönünde oldu.

Koalisyon ortakları, bu çerçevede Telekom konusunda hiç konuşmama ve tartışma yaratmama görüşünde de birleşti. Konuyla ilgili bir bakan Hüriyet'e şunları söyledi: ‘‘Piyasaların soğuk kanlı davranışı alkışlanacak nitelikte. Hafta sonuna kadar bu durum seyrini korumalı. Şu an biz Telekom konusunu bırakın tartışmayı konuşmuyoruz bile. Konuşmama kararlılığındayız da. Birkaç gün içinde sorunun çözüleceğine ve IMF İcra Direktörleri toplantısını gerçekleşeceğine inanıyoruz. Yönetimde yeni bir değişikliğe gidilemez. Eğer böyle bir durum olursa bu başka anlamlara gelir ki, Türkiye bunu yapamaz.’’


Yorumları Göster
Yorumları Gizle