GeriEkonomi Telecom İtalia Pirelli ve Benetton'a geçti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Telecom İtalia Pirelli ve Benetton'a geçti

İtalya'da özelleştirmenin simgesi sayılan Telecom İtalia'nın yüzde 51'lik hissesi, Pirelli Grubu ile Benetton Ailesi'nin Edizione Grubu tarafından 7 Milyar Euro'ya (6.1 milyar dolar) satın alındı.

İki ortak holding, Olivetti şirketinin yüzde 27 hissesini de elinde bulunduran, Telecom İtalia'nın yüzde 51'lik payının hissedarlarından Lüksemburg'un Bell S.A paketini ele geçirdi.

Telecom İtalia grubunun içinde Türkiye'de İş Bankası ortaklığı ile Aria adıyla mobil cep telefonu hattı kuran Tim şirketi de bulunuyor. Pirelli ve Benetton holdingleri, Telecom'un hisselerinde büyük çoğunluğu elde ederek Telecom ile birlikte doğal olarak Tim'in de kontrolünü ele geçirirken, bu durumda Tim'in yönetim kurulunda da değişiklik olması bekleniyor. Zira, Pirelli Başkanı Marco Provera yaptığı açıklamalarda, düzenleyecekleri zirve ile yönetim kurulunda bazı değişikler yapılmasının ön görüldüğünü öne sürmüştü.

Halen Telecom İtalia'nın başkanlığını yapan Roberto Colannino'nun yurt dışındaki firması olarak bilinen Bell S.A'ya her bir hisse için 4.2 Euro verildi ve toplam 7 Milyar Euro'ya Telecom İtalia, Pirelli ve Benetton'un ortaklaşa kuracakları yüzde 60 Pirelli yüzde 40 Benetton Edizione Holding hisseli bir portföy borsaya yansımadan el değiştirdi. İtalyan basını bir gece de bir telefon konuşmasıyla yapılan satışta Berlusconi hükümetinin parmağı olduğunu iddia ederek, medya kralı başbakanın dışında Fiat otomobil fabrikaları sahibi, Olivetti'nin eski sahiplerinden Agnelli ailesinin de bu nikahı desteklediğini yazdı. 'Telecom İtalia'nın ‘‘garantör’’ sıfatıyla küçük hissedarlarından olan Hazine ve Sanayi Bakanlıkları satışla ilgili bilgileri olduğunu belirterek, operasyonun İtalyan ekonomisine olumlu katkıda bulunacağını ve özelleştirmeyi perçinleyeceğini kaydettiler.

Telecom İtalia'nın yüzde 30 hissesi 180 üyeli Hopa Holding'e ait bulunuyor. Telecom İtalia'yı almak için Mediobanca girişimde bulunmuş ancak aynı zamanda Bell S.A'nın başkanı ve büyük hissedarı olan Telecom İtalia'nın başkanı Roberto Colaninno bu işlemin gerçekleşmesini borsaya açılarak engellemeye çalışmıştı. Olivetti'nin yüzde 27'lik Bell S.A'daki hissesi Telecom'un yüzde 54.8 lik payını ele geçirmeye yeterken Pirelli elinden çıkardığı optik sanayinin iki dev firması, 'Cisco System' ve 'Colrning'ten gelen hisse payları ile bu alımı gerçekleştirdi.

Pirelli Başkanı Marco Provera satış işleminin yasalara uygun bir şekilde gerçekleştiğini, aracı firmalar JP Morgan Chase, Credit Suisse ve First Boston Bank sorumluklarının da anlaşmaya imza koyduğunu belirtti. Telecom İtalia'nın el değiştirmesi Çizme'de Po Ovası patronlarının zaferi olarak nitelendirildi. Gerek Pirelli ve gerekse Benetton grubu ailelerinin kökleri Po Ovası bölgesine dayanıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle