GeriEkonomi Tekstilkent kuleleri kat karşılığı Garanti-Koza’nın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tekstilkent kuleleri kat karşılığı Garanti-Koza’nın

Tekstilkent’in iki kulesi, kalan inşaatın tamamlanması için kat karşılığında Garanti-Koza’ya satıldı. İki kulenin önemli bir kısmının mülkiyeti Garanti Koza’ya geçti. Garanti Koza ilk olarak kulelerin adını 21 Towers olarak değiştirdi.

TEKSTİL sektörünün en büyük projelerinden biri olan İstanbul Esenler’deki Tekstilkent’in iki kulesi el değiştirdi. Giy-Koop’un sahibi olduğu kuleler, üyelerden para akışı kesilince, tamamlanamama tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Ekonomist Dergisi’nin haberine göre Yönetim kurulu başkanlığını İTO eski Başkanı Atalay Şahinoğlu’nun yaptığı Giy-Koop, bu tehlike karşısında, çareyi, inşaatı yüklenen Garanti Koza ile masaya oturmakta buldu.

Yapılan anlaşmaya göre Garanti Koza, inşaatı kat karşılığında tamamlayacak. Bunun karşılığında da iki kulenin önemli bir oranı Garanti Koza’nın mülkiyetine geçecek. Oran konusunda taraflar herhangi bir açıklamada bulunmuyor. Anlaşma çerçevesinde kulelerin pazarlamasını da yine Garanti Koza yapacak. Zaten şirket bu konuyla ilgili olarak hazırlıklarını da büyük ölçüde tamamlamış bulunuyor.

Garanti-Koza, 70 milyon dolarlık bu projede büyük bir değişiklik yaparak iki kulenin dış görünümünü bambaşka bir şekle dönüştürmeyi planlıyor.

İSİM DEĞİŞİYOR

Bu işe de isminden başlayacak. Bundan böyle plazalar ‘21 Towers’ olarak adlandırılacak. Plaza tabiri caizse baştan aşağıya yenilenecek.

Garanti Koza, satış ve pazarlama aktivitelerini ise dünyanın en yaygın gayrimenkul pazarlama şirketi olan Century 21 aracılığıyla gerçekleştirecek.

Garanti-Koza, Türkiye’nin en eski inşaat kuruluşlarından biri. Geçmişi 1940’lı yılların sonlarına uzanan Garanti-Koza, aralarında Tofaş fabrikaları, Ford Otasan Gölcük tesisi, Koç Üniversitesi, İstanbul Metrosu Taksim-Şişli bölümü ve Rahmi Koç Müzesi başta olmak üzere birçok projenin altında imzası olan bir şirket. Geçen ay Giy-Koop’tan devraldığı plazaların inşaatını da yine kendisi yürütüyordu.

Bu operasyon ile ilgili görüştüğümüz Garanti-Koza Genel Müdürü Dr. Murat Binark söze, yeni aldıkları kulelerin iş dünyası için ne kadar önemli bir işleve sahip olduğunu anlatarak başlıyor.

150 milyon dolara mal oldu

TEKSTİLKENT
, başta Sultanhamam ve Osmanbey olmak üzere, çeşitli bölgelerdeki alt yapı yetersizliği, ulaşım ve nakliye güçlükleri, düzensiz yapılaşma ve yeterli güvenlik unsurlarından yoksunluk gibi sorunları ortadan kaldırmayı ve tekstil sektörünü çağdaş mekanlara kavuşturmayı hedefleyen bir proje. Giy-Koop çatısı altında 1000 üye ile kurulan ve 5 bin işyerini kapsayan Tekstilkent için bugüne kadar 150 milyon dolar harcandı. Proje, çeşitli büyüklükte işyerlerinin yer aldığı 41 adet blok, hizmet sektörüne ait işyerlerinin yer aldığı çarşı ve iş hanlarıı, 6 katlı otopark ve 44 katlı ikiz plazadan oluşuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle