GeriEkonomi Tekstilde Türmenistan'a 1 milyar dolar yatırdık
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tekstilde Türmenistan'a 1 milyar dolar yatırdık

Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı, Türk işadamlarının 12 yıl içinde sadece tekstil alanında 1 milyar doları aşan yatırım yaptığını belirtti.

Zorlu Holding ve Norsel Internatıolan Limited şirketlerince başkent Aşkabat'ın Beherden ilçesinde kurulan tekstil fabrikasının açılışında konuşan Türkmenbaşı, 27 Ekim'de kutlanacak bağımsızlık bayramının 12. yıl dönümü münasebetiyle tüm Türk yatırımcılarına teşekkür etti. Türkmenbaşı, ‘‘Sizin atalarınız bu topraklardan göç ederek gitmiş,şimdi siz buralarda yatırım yapıyorsunuz. 12 yıl içinde yalnızca tekstil alanında 1 milyar doları aşan yatırım yapıldı’’ diye konuştu. Yalnızca tekstil alanında 80 bin işçi çalıştığını hatırlatan Türkmenbaşı, Türk işadamlarının tekstil, inşaat, petrol ve doğalgaz alanında birçok yatırım yaptığını belirtti. Türkmenbaşı, ülkesinde ilk defa tekstil alanında yatırım yapan Türk işadamı İbrahim Kölük'e de ''Altın Asır Ordini'' adını verdiklerialtın madalya verdi.

ATA VATANIM

Zorlu da konuşmasında, 5 ay gibi kısa bir süre içinde yapılan fabrikanın, ilçenin gelişmesine ve Türkmenistan'ın ekonomisine fayda sağlayacağına yürekten inandığını belirterek ‘‘Ata vatanım Türkmenistan'a böyle bir tesisi kazandırmama izin verdiğiniz için yürekten teşekkür ediyorum’’ diye konuştu. Zorlu Holding'in 50. yıl dönümünün kutlandığını hatırlatan Zorlu, 11 yıldır faaliyet gösteren Norsel şirketi ile işbirliğinde Türkmenistan'a ilk yatırımlarını yaptıklarını belirtti.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle