GeriEkonomi Tekstil'de 2001 kotaları belli oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tekstil'de 2001 kotaları belli oldu

Tekstil ve konfeksiyon sektöründe, çift taraflı anlaşmalar veya tek taraflı olarak kota uygulanan ülkelere yönelik 2001 yılı kota seviyeleri belirlendi.

Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan konuyla ilgili iki ayrı yönetmeliği ve GATT Tekstil ve Konfeksiyon anlaşması uyarınca, 1 Ocak 2002'den itibaren kota ve gözetim uygulanabilecek ürünlerin listesi de yayımlandı. Buna göre, halen kota ve gözetim önlemi uygulanan 10'dan fazla tekstil ve konfeksiyon kategorisinde, 1 Ocak 2002'den itibaren kota ve gözetim uygulanamayacak.

Yönetmelik ile ayrıca Arjantin, Belarus, Brezilya, Çin Halk Cumhuriyeti, Hong Kong, Hindistan, Endonezya, Güney Kore, Makao, Malezya, Mısır, Pakistan, Peru, Filipinler, Singapur, Sri Lanka, Tayvan, Tayland, Ukrayna, Özbekistan ve Vietnam'dan tekstil ve konfeksiyon ithalatında, 2001 yılında uygulanacak kota seviyeleri de belirlendi.

DTM'nin Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımladığı ayrı bir yönetmelik değişikliği ile de otonom rejim uygulanan ve tek taraflı olarak kota uygulanan Kuzey Kore, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Sırbistan Karadağ'dan tekstil ve konfeksiyon ithalatında 2001 yılı için kota seviyeleri de ilan edildi.

Öte yandan, kota uygulanmasına karşın, bu ülkelerden, uygulamanın başladığı 1996'dan itibaren kota kapsamında herhangi bir tekstil-konfeksiyon ithalat talebinin gelmediği belirtildi.

Yönetmeliklerde, söz konusu ülkelere, hariçte işleme rejimi kapsamında 2001 yılında kota uygulanacak ürünler ve kota seviyeleri de ilan edildi. (AA)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle