GeriEkonomi Tekstilcilerin İstanbul'u fuar merkezi yapma atağı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tekstilcilerin İstanbul'u fuar merkezi yapma atağı

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri ile TGSD, İstanbul'u Milano, Paris, Tokyo gibi önemli fuar merkezi yapmak için atağa geçti. Bunun ilk işareti, Türkleri Paris'teki Premier Vision'a almayan Fransızlar'a, İstanbul'daki Intexpo Fuarı için vize vermek oldu.

Yıllardır Türk firmalarını Paris'te düzenlenen Premier Vision'a almayan Fransa, 1998 Ekim ayında düzenlenecek Intexpo Fuarı'na katılmak isteyen 20 Fransız tekstil firması için yer istedi. Fransız firmaların bu isteği kabul edilirken, Uluslararası İstanbul Moda Fuarı'na (IMF) 30 Alman hazırgiyim firmasının katılması için hazırlıklar sürüyor.

Geçtiğimiz ay Moda Moskova Fuarı'na katılan İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) Yönetim Kurulu üyesi Erkan Ayan, IMF Fuarı'na Moskova'daki fuara katılan 30 Alman firmasını davet ettiklerini açıkladı. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı İsmet Özcan da İstanbul'un fuarların iyi organize edilmesi halinde Milano, Paris ve Tokyo ile birlikte dünyanın en önemli moda merkezlerinden biri haline geleceğini söyledi.

ONLAR ALMIYOR

Türk firmaları uzun süredir moda dünyasının kalbi Paris'de düzenlenen Premier Vision fuarına alınmıyor. Fakat geçtiğimiz ay Intexpo Fuarı'na katılan Premier Vision yetkilileri, CNR Fuarcılık ve TGSD yetkililerine fuarcılıkta işbirliği önerdiler. Bu arada Fransız firmaları Ekim ayında yapılacak IMF Moda Fuarı'na katılmak için 20 ayrı stand istediler. TGSD Başkanı İsmet Özcan da bu talebin kabul edildiğini belirterek şu bilgiyi verdi:

‘‘Gelen teklifi kabul ettik. Bu fuara katılmak için koleksiyon üretmek gerekiyor. Dolayasıyla ekim ayında yapılacak Intexpo Fuarı'na 20 Fransız firması kolleksiyonları ile katılacak. Intexpo Fuarı'nı gezen Premier Vision yetkilileri ise fuarcılık anlamında Türklerle işbirliği yapmak istediklerini söylediler. Biz kendi fuarlarımızı iyi organize edersek uluslararası fuarcılıkta da söz sahibi olacağız. Önümüzdeki on yıl içinde İstanbul dünya moda başkentleri arasında yeralacak.’’

Geçtiğimiz ay 35 firma ile Moda Moskova Fuarı'ına katılan İstanbul Tekstil Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) Yönetim Kurulu üyesi Erkan Ayan da Moskova Fuarı'na katılan 30 Alman firmasını bir dahaki IMF Fuarı'na davet ettiklerini açıkladı. Ayan bu firmaların Türkiye'deki fuara hem alıcı hem de setıcı firma olarak katılıp bağlantı kurabileceklerini belirterek, ‘‘Böylelikle IMF Fuarı uluslarası fuarcılıkta önemli bir adım atacak. Amacımız yabancı katılımcı firmaları fuarcılık alanında da Türkiye'ye çekmek’’ diye konuştu.

Moskova'daki fuara katılan İtalyan firmalardan da bu yönde talep gelmesi üzerine üç ülke arasında fuara katılım koordinasyonunu İTKİB üstlendi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle