GeriEkonomi Tekstilciler krizi ihracatla aşmaya çalışıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tekstilciler krizi ihracatla aşmaya çalışıyor

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde genç bir girişimci tarafından 4 yıl önce kurulan ve 16 Avrupa ülkesine ihracat gerçekleştiren firmanın, kriz nedeniyle durma noktasına gelen siparişlerinin yeniden artmaya başladığı bildirildi.

Genç bir girişimci tarafından kurulan ve geçen yıl 600 ton kumaşı işleyerek çeşitli Avrupa ülkelerine ihracat yapan firmanın, 90 olan çalışan sayısını ise 200'e çıkarmayı planladığı belirtildi.

Kadirli Tekstil (KATEKS) işletmecisi Soner Soğancı (33), yaptığı açıklamada, 4 yıl önce Kadirli Tarım Kredi Kooperatifi'nin boş binalarında kurduğu ve 40 personeli ile yola çıktığı tekstil fabrikasında halen 90 çalışanla hizmet verdiğini söyledi.

Geçen yıl 140 personeliyle üretim yaptığını ve siparişlere yetişemediğini anlatan Soğancı, kriz nedeniyle çalışan sayısının 90'a düştüğünü, özellikli Avrupa ülkelerinden aldığı siparişlerin ise durma noktasına geldiğini bildirdi.

Amacının Türkiye ve ilçe ekonomisine katkı sunmak olduğunu belirten Soğancı, “Kötü başlayan yıl ve oluşan ümitsizlik, yılın ikinci yarısında almaya başladığımız yeni siparişlerle yerini umuda bıraktı” dedi.

Fabrika ilk kurulduğunda günlük ortalama 4 ile 6 bin adet arasında penye, tişört, eşofman ve eşofman altı üretimi yaptıklarını anlatan Soğancı, şöyle konuştu:
“İlk ve sonraki yıllarda 600 ton kumaş işleyerek 1 milyon 100 bin parça penye, tişört, eşofman gibi ürünleri başta Almanya olmak üzere Belçika, Hollanda, Norveç, İspanya, Danimarka, İtalya ve İngiltere gibi 16 Avrupa ülkesine ihraç ediyorduk. Fakat krizden etkilendik. Siparişlerimiz durma noktasına gelmişti, şimdi ise yavaş yavaş eski günlerimize tekrar dönüyoruz. Fabrikamızda ihracata yönelik kesim, baskı, dikim, ütü ve paketten oluşan kısımlarda üretim yapılıyor. Krize rağmen fabrikamız kapanmadı. Krizi atlattık. Şimdi Avrupa ülkelerinden gelen talepler artmaya başladı. Bundan dolayı 90 olan işçi sayımızı kapasitemizi daha da artırıp 200 kişiye iş istihdamı sağlayacağız.”

“EN BÜYÜK SIKINTI KALİFİYE ELEMAN”

Sektörün, girdi maliyetleri nedeniyle büyük şehirlerden Anadolu'ya yöneldiğini belirten Soğancı, bunun için de kalifiye elemana ihtiyaç duyulduğunu belirtti.
Kalifiye eleman sıkıntısını aşmak amacıyla, İşkur, Mesleki Eğitim Merkezi ve Halk Eğitim Merkezi tarafından kurslar düzenlendiğini ifade eden Soğancı, şunları kaydetti:

“Fabrikamız faaliyete geçtikten sonra en büyük sıkıntıyı kalifiye eleman konusunda yaşadık. Bunun üzerine yaptığımız girişimler sonucu, İşkur İl Müdürlüğü tarafından katılımcılara belirli bir maaş karşılığı, Kadirli Halk Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi'nde kurslar düzenlendi. Şimdi Kalifiye elemen sıkıntımız kalmadı. Kalifiye personelle, hem üretimimizi hem de ihracatımızı artıracağımızı düşünüyoruz.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle