Tekstil zirvesinden kritik mesajlar

Eren GÜLER / hurriyet.com.tr
31.10.2008 - 09:52 | Son Güncelleme:

Türkiye'nin önde gelen tekstilcileri Antalya'da buluştu. Kritik zirveden önemli mesajlar geliyor.

Dolarda alt tabanı Merkez Bankası belirlesin 

Halit Narin: Zenginlik tüm topluma yayılmalı

Türkiye Tekstil İşverenler Sendikası'nın geleneksel hale gelen yıllık konferansı bu sene Antalya'da yapılıyor. Dün Almanya eski Başbakanı Schröder'in konuşması ile başlayan 'Gelecek' temalı konferansa sendika üyeleri de yoğun ilgi gösteriyor.
 
Tekstilcileri hazır bir arada bulunca sektörle ilgili nabız tutma sansını da kaçırmadık.
 
Bir taraftan finansal kriz, bir taraftan sektörün kendi sorunları derken ortaya pek aydınlık bir tablo çıkmıyor. Burası aşikar. Ama yine de düzlüğe çıkma sansı var. Tekstilcilere göre özellikle ilk etapta alınabilecek bazı acil önlemler, sektöre can suyu verebilir.
 
Tekstil sektörünün önde gelen işadamlarının en büyük beklentisi, firmaların yüksek faiz baskısından kurtarılması. Kısa vadeli kredilerle çalışan sektörün son haftalarda zorluk yaşadığı ortada. Kredilerin yenilenmesinde yüksek faizlerden kaynaklı bir sıkıntı var. Hatta kimi bankalar bu kredileri yenilememek icin çok uçuk rakamlar istemeye başlamış. Bazı bankalar ise kapılarını tamamen kapatmış durumda.

Eren GÜLER YAZIYOR

Peki bu kadar istihdam yaratan ve halen ekonominin lokomotifi olan tekstil sektörü kaderine terk edilebilir mi? İşte bu noktada tekstil sektörünün kanaat önderlerinin hükümetten önemli bir beklentisi var.
 
Yetkililer, acil olarak sektöre can suyu verebilecek bir ucuz kredi temini istiyor. Burada öneri ise bir fon oluşturulması ve bu fondaki paranın uygun maliyetlerle sektördeki ihracatçı şirketlere kullandırılması.
 
Peki ne kadarlık bir fon?
 
Mesela toplam ihracatın yüzde 10'u, yani 12 milyar dolarlık bir fon oluşturulabilir. Telaffuz edilen rakam böyle.
 
Bu ucuz kredi en azından mevcut belirsizlik ortamında şirketlerin hayatta kalmasını sağlayabilir. Zaten asıl beklenti de bu. Krizde batmadan, yeni döneme karşı hazır kalabilmek. Tekstilciler diyor ki; "bu kriz elbet geçecek ama krizde stratejik sektörlere sahip çıkılmalı ki arkasından gelecek dalgada çok daha iyi bir ivme yakalansın."
İşte tekstilci bu belirsiz günlerde çarkların durmaması için kendisine uzanacak bir destek eli bekliyor.
 
Tekstilcilerin burada dikkat çektiği bir nokta daha var: Tekstil, krizden sonra yeniden Türkiye'nin en stratejik sektörü olabilir. Çünku diğerlerine göre ihracat potansiyelini en az kaybedecek sektör tekstil gibi duruyor.
 
Her ne kadar yılbaşından bu yana siparişlerde bir azalma olsa da Türkiye'nin önemli bir lojistik avantajı var. Alıcı grupların Çin gibi büyük üreticiler yerine Türkiye gibi isteklere daha kolay cevap veren ve daha hızlı üretebilen ülkelere yönelebileceği konuşuluyor.
 
Kur hedefi nedir?
 
Peki kurda yaşanan son artış ihracatçılari biraz olsun rahatlattı mı? İhracatçılar, burada hızlı bir kur artışından ziyade daha istikrarlı artışların sektörün işine geldiğini düşünüyor.
 
'Hangi kur sizi kurtarır?' dediğimiz zaman ise belirli bir nokta vermenin zor olduğunu, ancak 1.45-1.55 aralığına oturmuş bir dolar kurunun kendileri için avantajlı olduğunu söylüyorlar.
 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı