GeriEkonomi Tekstil sektörü kümelenme yoluyla büyüyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tekstil sektörü kümelenme yoluyla büyüyecek

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, değişen küresel rekabet ortamındaki en son trendin kümelenme kavramı olduğunu belirterek, bu yönde hazırlanan proje kapsamında çalışmalarda ilerleme kaydedildiğini bildirdi.

Orakçıoğlu, kümelenme yaklaşımı çerçevesinde Türk tekstil ve hazırgiyim sektörünün SWOT analizinin yapıldığını, küme haritasının çıkarıldığını, bir küme koordinasyon merkezi ve bunun da altında danışmanlık ve Ar-Ge merkezleri ile moda akademisi kurulduğunu kaydetti.

Orakçıoğlu, GAP Girişimci Destekleme Merkezi (GAP GİDEM) tarafından düzenlenen 2.Uluslararası Kümelenme Konferansı'nın açılışında yaptığı konuşmada, kümelenme kavramının yeni bir kavram olmadığını, yüzyıllardır loncalar ve benzeri oluşumların işbirliği içinde rekabet ve sektörlerin belli coğrafi noktalarda yoğunlaşması konusunda örnekler sunduğunu söyledi.

Kümelenmenin birlikte çalışma ve başarma, işbirliği içinde rekabet en önemli sektörlerin başarıya ulaşmada ortak bir anahtar olduğunu vurgulayan Orakçıoğlu, KOBİ’lerimizin sürekli ve hızla değişen, gelişen üretim şekilleri, piyasa şartları, rekabet unsurlarına karşı ayakta kalabilmesi için kümelenme yaklaşımını benimsemeye de, işte bu önemli sektörden, tekstil ve hazırgiyim sektöründen başlandı. Avrupa Birliği ile yakınlaşma sürecinde 2003 yılında Komisyon’a önerilen ve kabul edilen Moda ve Tekstil İş Kümesi Projesi, 2005 yılında Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinatörlüğü ve İTKİB lehdarlığında başlamıştır" dedi.

Geçen zamanda proje kapsamında Türk tekstil ve hazırgiyim sektörünün SWOT analizinin yapıldığını, küme haritasının çıkarıldığını, bir küme koordinasyon merkezi ve bu merkezin altında danışmanlık merkezi, ar-ge merkezi ve moda akademisi kurulduğunu ifade eden Orakçıoğlu, merkezlerin fiziki kurulumu için İstanbul Tekstilpark yerleşkesinde altyapı çalışmaları başladığını, 2008 yılı ilk çeyreğinde İTKİB DESTEK, İstanbul Tekstil ve Hazırgiyim Ar-Ge Merkezi ve İstanbul Tekstil ve Hazırgiyim Danışmanlık Merkezi'nin bu alanda faaliyete geçeceğini bildirdi. Orakçıoğlu, İstanbul Moda Akademisi'nin ise ise Nişantaşı’ndaki tarihi Sadrazam Sait Paşa Konağı’nda, 2007 Aralık ayında kapılarını açacağını hatırlatarak, şunları söyledi:

"Bir sektörel iş kümesi kurulması yönünde gerçekleştirilen Proje ile, Türkiye’deki KOBİ’ler, mesleki kuruluşlar, kamu ve özel sektör, uluslararası mesleki ağlar ve bilgi ağları arasında bir sinerji oluşmuş, birlikte çalışma ve katma değer yaratma konusunda aşamalar kaydedilmiştir. Moda ve Tekstil Kümesi Türkiye’de hayata geçirilen bu çaptaki ilk iş kümesi projesidir, iyi bir örnektir ve kendinden sonrakilere örnek olacaktır. Kümelenme konusundaki birikimimizi, mesleki ilişkilerimizi, tecrübe ve bilgimizi gerek ulusal gerekse global bağlamda paylaşmaktan her zaman mutlu olacağız."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle