GeriEkonomi Tekstil dipten çıkınca sanayide büyüme rekor kırdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tekstil dipten çıkınca sanayide büyüme rekor kırdı

Tekstil dipten çıkınca sanayide büyüme rekor kırdı
refid:6864787 ilişkili resim dosyası

Sanayi sektöründe üretim mayısta bir önceki yıla göre yüzde 5,2 arttı. 150.9'la bugüne kadarki en yüksek endeks değerine ulaşan büyümede otomotiv, tekstil ve makine-teçhizat sektörlerindeki üretim artışı etkili oldu.

2001 krizinden çıkışta ve son beş yıllık büyüme döneminde başrolü oynamış olan sanayi sektörü, bu yılın ilkbaharında da üretimini artırmayı başardı. Geçen nisan ayında 139.3 olan sanayi üretimi endeks değeri, mayıs ayında güçlü bir atakla 150.9’a yükseldi. Beklentileri aşan sanayi üretiminin aylık değeri bugüne kadarki en yüksek değerine ulaşmış ve nisan ayındaki duraklama eğilimini aşmış oldu. Bu sonuçlar yılın ilk aylarında bir soluklanma yaşanmış olsa da sanayi dallarının ve ekonominin bir durgunluk eğilimine karşı dirençli olduğunu gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun dün açıkladığı verilere göre iç talepteki duraklamaya rağmen, ihracattaki artış ve inşaat faaliyetindeki canlılığın sürmesi, sanayi üretiminin artışında itici güç görevini gördü. Sanayi dalları düşük kur düzeylerinin ortaya çıkardığı zararı, savurganlığı azaltarak ve maliyetleri düşüren yeni yönetim tekniklerini uygulayarak bir ölçüde telafi etti.

Tekstilde U dönüşü

Mayıs ayında deri ve radyo-TV dışında neredeyse tüm sektörlerde üretim geçen nisan ayına göre arttı. Madencilik, gıda, otomotiv, kimya ve makine-teçhizat gibi önemli sektörlerdeki üretim artışı, endeks değerinin 150 eşiğini aşmasını sağlayacak kadar güçlüydü. Aylardır üretimi gerileyen plastik-kauçuk ile mobilya sektörlerinde toparlanma görülürken, çimento-cam seramik sektörleri üretim sezonuna yüksek oranlı bir artış ile başladı.

En olumlu gelişme ise tekstil ve konfeksiyon sektörlerinde görüldü. İki yıla yakın süredir üretimi düşük miktarlarda kalan bu iki sektör geçen ilkbahar aylarında dip noktasını aşmanın ve bir ”U dönüşü”nün ilk işaretlerini verdi. Bu sektörlerdeki toparlanma eğiliminin kalıcı olup olmadığı ise ikinci yarı üretim sonuçları ile açıklık kazanacak.

Tüketim malı üreten veya ihracat yapan sanayi dallarına ara malı ve hammadde veren ana metal ve kimya sektörlerinde sipariş ve üretim artışının devam etmesi, sonraki aylarda da üretimin artacağı yönündeki umutları güçlendirdi.

Haziran ayı önemli

Sanayi üretim endeksinin haziran ayında da örneğin 153 dolayında tutunması durumunda ikinci çeyreğindeki üretim, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,8 oranında artmış olacak. Yılın ilk yarısındaki sanayi üretim oranı artış oranı ise yüzde 5,7’yi bulacak. Tarım sektöründeki üretim gerilemesi ve inşaat sektöründe devam eden canlılık dikkate alındığında ikinci çeyrekte gayri safi milli hasıladaki büyüme oranı yüzde 3,4 ile yüzde 4,4 arasında kalabilecek.

Yılın üçüncü ve dördüncü çeyreğinde, sanayi üretiminde geçmiş yıllarda olduğu gibi iki haneli artış oranları yaşanması epey zor görünüyor. Ancak ikinci yarıdaki sanayi üretim artış oranının yüzde 5’in altına düşmesini de beklemiyorum.

İşsizliğin azaltılması için sanayinin ve ekonominin yüzde 8’in üstünde büyümesi gerekli olduğu için, genel seçimden sonra iş başına gelecek hükümetin yeni bir sanayileşme stratejisini ve yeni bir ekonomik programı uygulamaya sokması gerekiyor. Çünkü altı yılı aşkın süredir uygulanan “Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı” yüzde 5’in üstündeki büyüme oranları için artık yeterli olamıyor.
 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle