GeriEkonomi Teknolojide yeni binyılın ilk şovu bugün başlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Teknolojide yeni binyılın ilk şovu bugün başlıyor

TÜRK bilgisayar kullanıcıları, yeni binyılın ilk fuarı ile bugün buluşuyor. 5. Compex Multimedia ve Internet Fuarı, Tepebaşı İstanbul Sergi Sarayı'nda bugün başlıyor. Giriş ücreti 1 milyon lira olan fuara, internetteki ‘‘www.compex.com.tr’’ adresinden sağlanacak ‘‘online davetiye’’ ile ücretsiz girmek mümkün.

BİLGİSAYAR dünyası ve teknoloji meraklılarını buluşturacak 5. Compex Multimedia ve Internet Fuarı, Tepebaşı İstanbul Sergi Sarayı'nda bugün saat 12:00'de düzenlenecek özel bir törenle başlıyor. Giriş ücreti 1 milyon lira olan fuara, internetteki ‘‘www.compex.com.tr’’ adresinden sağlanacak ‘‘online davetiye’’ ile ücretsiz girmek ve seminerleri izlemek de mümkün olacak. Online davetiye bölümüne girip isim ve kayıt numarası yazmak, bedava davetiye almak için yeterli. Online kayıt yaptıran kişi, fuar girişinde form doldurma derdinde de kurtuluyor. Online davetiye ile, fuar kapsamındaki seminerler de ücretsiz olarak izlenebiliyor.

DİJİTAL YAŞAM

Bu yılki ana teması, ‘‘Dijital Yaşam’’ olan Compex Multimedia ve Internet Fuarı, 6 Şubat tarihine kadar gezilebilecek.

Rönesans Fuarcılık ve Yayıncılık tarafından düzenlenen fuarda, yurtdışı ve içinden 580 firma ve marka temsil edilecek.

Normal tanıtımların yanı sıra özel gösterilerle bilgisayar teknolojilerindeki son gelişmeler ve özel çözüm önerilerinin sunulacağı fuarda, bilgisayarlar, yazıcılar, bilgisayar yazılımları, ses ve görüntü ekipmanları, DVD ve CD cihazları, Internet servis sağlayıcılar ve sunucular, Internet geliştirme araçları, bilgisayar kitapları ve yayınları gibi çok sayıda ürünün tanıtımı yapılacak.

SEMİNERLER

Fuarda ayrıca, yeni bin yılda PC'nin gelişimi, bilgisayar sektöründe son kullanıcı hakları, elektronik ticaret, internet kullanımı, internette güvenlik gibi çeşitli konuların ele alınacağı bir dizi seminer ve panel düzenlenecek.

İnternet'in yepyeni iş alanları açtığını söyleyen Rönesans Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Göksel, bilgisayar ve internetin artık hızla evlere girdiğine de dikkat çekerek, ‘‘Böylece, teknoloji tarafında yaşanan gelişim ve rekabet, kullanıcı tarafına daha ekonomik ve işlevsel çözümler şeklinde yansıyor’’ dedi.

RAKAMLARLA COMPEX

Geçen yıl Compex Multimedya ve Internet Fuarı'nı, 121 bin 489 kişi ziyaret etti. Bu ziyaretçilerin 89 bin 231'i online davetiye ile giriş yaptı. 148 kayıtlı basın mensubu tarafından izlenen fuar, kamu ve özel sektör çalışanlarının yanısıra öğrenciler ve emeklilerden de büyük ilgi gördü. Compex'99 ziyaretçilerinin yüzde 34'ü 27-35 yaş, yüzde 27'si 21-26 yaş, yüzde 16'sı ise 20 yaşın altındaydı. 1999 yılında fuara gelenlerin yüzde 60'ı yüksek okul, yüzde 20'si ise lise mezunu idi. Compex Multimedya ve Internet Fuarı'nı bu yıl 100 bini aşkın kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Compex Multimedia ve Internet Fuarı'na bilgisayar sektörünün devleri de destek veriyor. Fuarın altyapısı Microsoft, bilgisayar donanımı Vestel, matbu malzemeleri Beko ve Arçelik sponsorluğunda sağlanıyor. Basın odasının dekorasyonu da, ofis mobilyalarında anahtar teslimi çözümler sunan Kinesis üstleniyor.

Compex Multimedia ve Internet Fuarı'nı organize eden Rönesans Fuarcılık ve Yayıncılık, bilgisayar sektöründe 1982 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Eğitim, tıp, yönetim ve liderlik, dış ticaret, bilgisayar gibi alanlara yönelik olarak 1994'e kadar çeşitli dergi, kitap ve katalog çalışmaları yapan kuruluş, bir yandan da fuarcılık konusunda uzmanlaştı.

BİLGİSAYARLA TANIŞMAK

İsmet Göksel, Compex fuarının misyonunu, ‘‘yediden yetmişe herkesi bilgisayarla tanıştırmak ve yakınlaştırmak’’ olarak açıklıyor. Göksel, bilgi teknolojilerinin korkulacak ya da çekinilecek bir olgu olmadığını, aksine her bakımdan yaşamı kolaylaştıran, ‘‘insan dostu’’ sistemler olarak algılanması gerektiğini vurguluyor. Göksel, ‘‘Üstelik, bilgisayar almak ve kullanmak için çok para harcamak da gerekmiyor. Kullanıcının gereksinimlerine uygun, çok ekonomik sistemler kurulabiliyor’’ dedi.

Rönesans, 2000 yılı içinde, 4-8 Ekim tarihleri arasında da 25'inci Compex Uluslararası Bilgisayar Fuarı'nı da gerçekleştirecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle