Teknoloji şovu Bilişim'98 açıldı

Hürriyet Haber
03.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Fuarı (Bilişim'98), Beylikdüzü'ndeki TÜYAP Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde dün açıldı. Bu yıl 100 binin üzerinde ziyaretçinin gezmesi beklenen Bilişim'98 Fuarı, 2-6 Eylül 1998 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 40 bin metrekarelik kapalı dev bir alana yayılan Bilişim'98'e 600'ün üzerinde yerli ve yabancı bilişim firması katılıyor. Fuar kapsamında, Türkiye Bilişim Derneği 15. Ulusal Bilişim Kurultayı da gerçekleştirilecek.

Büyük bir çoğunluğu akademik düzeyde olmasına rağmen fuar boyunca bilişim teknolojilerine ilgi duyanların da takip edebileceği etkinlikler yapılacak. Örneğin bugün saat 15.00'de Karadeniz salonunda gerçekleştirilecek olan bir toplantı, bilgisayar satın almayı düşünenlere dönük olarak düzenlenmiş. IBM'in düzenlediği toplantının konusu ‘‘PC alımı sırasında fiyat ve ihtiyaç arasındaki dengelerin korunması amacıyla neler yapılmalı?’’...

Bilişim'98 boyunca Beylikdüzü TÜYAP Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'ne, İstanbul'un Kadıköy, Taksim, Bakırköy gibi önemli ve işlek merkezlerinden gün boyu düzenli aralıklarla belediye otobüs seferleri düzenlenecek. Bilişim'98 etkinlikleriyle ilgili güncel bilgiler, Bilişim'98 için Superonline desteği ile hazırlanan Internet sayfalarından takip edilebilecek.

Bilgisayar satışı patladı

BİLGİSAYARIN kullanım alanının genişlemesi ve çağın mucizesi bu aygıta gösterilen ilginin giderek artması, satışlarda da patlamaya yol açtı. 1998 yılının ilk altı ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 artışla 212 bin 594 adet bilgisayar satıldı.

İnterpro Pazar Araştırma Merkezi'nin 1998 yılı Ocak-Haziran döneminini kapsayan Türkiye Bilgisayar Teknolojileri Raporu açıklandı. Rapora göre, Türkiye bilgisayar pazarında 1998 yılının ilk altı ayında satılan bilgisayar sayısında bir önceki yıla oranla yüzde 41 artış kaydedildi. 1998 Ocak-Haziran döneminde Türkiye'de 212 bin 594 adet bilgisayar satıldı.

Geçen yılın aynı döneminde ise 150 bin adet bilgisayar satıldığı kaydedildi. Geçen yıl Türkiye'de toplam 345 bin adet bilgisayar satıldığı, bu yıl ise 469 bin adet bilgisayar satışının gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Uzak Doğu'da yaşanan kriz ve üretici firmaların yoğun rekabeti nedeniyle bilgisayar fiyatlarının reel olarak yüzde 6 gerilediği belirtildi.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı