GeriEkonomi Teknoloji devi Google'ın ilham veren hikayesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Teknoloji devi Google'ın ilham veren hikayesi

Teknoloji devi Google'ın ilham veren hikayesi

Günümüzün en popüler arama motoru Google'un kuruluşundaki detaylar oldukça ilham verici. İşte Google'ın hikayesi...

Google dünyanın en değerli şirketlerinin başında geliyor. Sadece arama motoru olarak tanımlamak Google’a haksızlık olur. Google internete dayanan hizmetler ve ürünler geliştirir, üretir. Teknoloji denildiğinde ilk akla gelen çok geniş bir üretim yelpazesi olan 50.000 üzeri çalışanı olan Google’dır. Peki, Google’ın hikâyesini merak ediyor musunuz?

Google Macerasının Başlangıcı

Google’ın temellerini Stanford Üniversitesi doktora öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin 4 Eylül 1998 tarihinde atmıştır.

Macera aslında California’da Larry Page ve Sergey Brin’in araştırma projesi olarak bir garajda başladı. O dönemde sayfanın gösterilmesine bağlı olarak sıralama yapan klasik arama motorları vardı. Ama onların istedikleri farklı ve kullanıcının isteklerini yerine getirebilecek bir arama motoru yapmaktı. Bu farklılığı yakalayabilmek için ikili, siteleri belli kriterlere dayanarak değerlendiren bir sistem olan PageRank teknolojisini kullandı. 1998’de Google şirket olarak kurulup domain adresi satın alınmış oldu.

Kodlama Sisteminde Farklılık

İkilinin farklılık arayışı kurulduktan sonra kodlama sistemi için de devam etti. Başlangıçta dönemin en sıklıkla kullanılan HTML sistemi ile yapılmıştı. Ancak sonradan Google içinde farklı algoritmaları bulundurmaya başladı. 2001’de bir milyar kullanıcı sayısını aşarak kendi rekorunu kıran Google rekor kırmaya devam edip Yahoo gibi piyasanın en iyilerini alt ederek kullanıcıların ilk tercih ettiği arama sistemi oldu.

Günümüzde Google

1998 yılında en iyi arama motoru seçilmesinin ardından dünya Google’ı daha yakından tanıdı. Google günümüze dek kendini geliştirip farklılıklara imza atarak piyasa devi bir bilişim şirketi oldu. Pek çok sektörde de Google söz sahibi. Google’ın ortaya çıkma amacı olan arama motoru bugün rakiplerine göre en düzenli çalışan ve kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verme konusunda önde olan bir sistemdir.

Google’ın Anlamı

Google adını matematikteki en büyük sayılardan biri olan Googol sayısından alır. Google kelimesiyle 1 ve onun ardından 100 sıfırın gelmesi ile oluşan bu rakamın sembol olması Google'ın dünyadaki bilgiyi yönetme misyonunu gösterir.

Google’ın Doğum Günü

Google, 27 Eylül 2005’te rekor bir indeks sayısına ulaştığından doğum gününü 27 Eylül olarak belirtmiştir.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle