GeriEkonomi Teknik göstergeler dip seviyelere geriledi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Teknik göstergeler dip seviyelere geriledi

Endeks seans içinde 9 bin 717 puana kadar gerileyerek, 2 Mart'ta birinci dalganın zirvesi olarak kabul ettiğimiz noktanın altını gördü.

Cuma günü sert satışlarla 10 bin 4 puana kadar gerileyen endeks, haftanın ilk gününde etkisini kaybetse de satışların devam etmesiyle seans içinde 9 bin 717 puanı gördükten sonra 10 bin 48 puandan kapandı. İki işlem gününde yaşanan düşüş ile birlikte işlem hacminin de 20 günlük hareketli ortalamasının üstünde olması kısa vadeli teknik göstergelerin zayıflamasına neden oluyor.

22 Şubat'ta kriz ile dibe vuran endeksin bu tarihten sonra başlattığı 5 dalgalık yükselişte, birinci dalganın zirvesi 9 bin 723 olmuştu. Bugün seans içinde 6 puan altına düşülen bu seviye endeks için en önemli ilk destek durumunda.

Kısa vadeli teknik göstergeler dip seviyelerde. CCI göstergesi 26 Ağustos 98'de endeksin seans içinde yüzde 20'ye varan düşüşü sırasında gördüğü değerden sonraki en düşük noktasında. Sat sinyalini devam ettiren RSI ve Stochastic'in yanı sıra orta vadeli gösterge olan MACD'de sat sinyalini devam ettiriyor. Ayrıca endeks cuma günkü sert düşüşün ardından kısa/orta ve uzun vadeli bütün hareketli ortalamalarının altına düştü.

Endeksin daha önce iki kere test ettiği bugün ise 10 bin seviyesi yarın için ilk destek noktası. Bunun altında 9 bin 723 ve orta vadeli yükselen kanalın talep çizgisi 9 bin 231 seviyesi bulunuyor. Direnç noktaları ise 5 günlük hareketli ortalaması ile aynı seviyede bulunan 10 bin 517, yarın için 10 bin 573'te bulunan düşüş trendi çizgisi ve bunun üstünde kısa/orta vadeli hareketli ortalamalarının da bulunduğu 10 bin 850/900 bandı.

Son iki günde satışların artması, IMF'le yaşanan Telekom krizine ilişkin olumlu gelişmelerin gelmemesi durumunda endeksin 9 bin 723 ile 10 bin puan arasında hareket etmesine neden olabilir. Teknik göstergelerin dip seviyelerde olması nedeniyle bu bandın destek seviyelerinden kısa vadeli alımlar yapılabilir. Telekom'la ilgili yaşanacak olumlu açıklamalara bağlı olarak endeksin ilk hedefi, bugün test ettiği 10 bin 500 seviyesi olacaktır. 10 bin 100/200 ara direncinin aşılması ile bu seviye hedeflenerek alınacak pozisyon 10 bin 500'ün yüksek işlem ile geçilmesi durumunda artırılarak 10 bin 850'ye taşınabilir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle