GeriEkonomi Teknik Analiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Teknik Analiz


Hareket marjı daralıyor


Piyasada son bir haftadır yaşanan yatay hareket, bugünde etkisini sürdürdü. Endeks gün içerisinde 9 bin 482 - 9 bin 20 seviyeleri arasında hareket ederken günü 9 bin 347 puandan tamamladı. 462 puanlık dar bir band içerisinde dalgalanan endekste, 174 puanlık değer artışı gerçekleşti. İşlem hacmi piyasada yaşanan yatay harekete paralel olarak oldukca düşük düzeyde gerçekleşirken, göstergeler ise satış pozisyonunda bulunuyor.

Yukarı grafikte endeksin 16 Kasım tarihinde 13 bin 560 seviyesinde başladığı ve dün kapanış itibari ile de devam eden satış baskısı görülüyor. 8 bin 700 seviyesinin kısa vadeli destek noktası olarak alınan bu geri çekilme kapsamında, piyasanın hareket marjının daraldığı görülüyor. Bolinger Bandın daralma eğilimini onayladığı IMKB'de, oluşan yatay hareketin son dönemlerinde bulunuyoruz. Endekste 7 bin 109, 8 bin 484 ve 8 bin 815 seviyelerinde oluşan tepki alımlarının kısa vadeli düşüş trendini kıracak güce ulaşamaması ise hareketlerin tepki boyutunda kalmasına neden oluyor.

Endeksin yaşanan bu satış baskından kurtulması için, 9 bin 800 seviyesinde bulunan direnç noktası, işlem hacminin desteği ile yukarı kırılmalı. Bu direnç noktası kırılamadığı sürece, endeksin 8 bin 400 ve 8 bin destek noktalarına doğru geri çekilme riski devam edecektir. Yatırımcıların 9 bin 800 direnç noktası kırılmadan alım pozisyonu almamaları önerimize devam ediyoruz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle