GeriEkonomi Teknik Analiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Teknik Analiz


YÜKSELİŞİN DESTEĞİ 9 BİN 100'DE


Son iki haftadır yaşanan dalgalı hareket, bu hafta yerini yatay bir seyre bıraktı. Endeks hafta içerisinde 10 bin 219 - 8 bin 484 seviyeleri arasında hareket ederken, haftayı 9 bin 423 puandan tamamladı. 1 735 puanlık bir marj içerisinde dalgalanan IMKB'de 376 puanlık değer kaybı yaşandı. İşlem hacminin azalma eğiliminde bulunması, piyasa üzerinde yaşanan satış baskısının azaldığını gösteriyor.

Yukarıdaki grafikte, endeksin 15 dakikalık verilerle hazırlanan grafiği görülmekte. Endeks 04 Aralık 2000 tarihinde 7 bin 109 seviyesinde başladığı kısa vadeli yükseliş trendini sürdürüyor. Bu yükseliş trendinin direnci cuma günü için 9 bin 750 - 9 bin 850 seviyelerinde geçiyordu ve endeks için hedef konumundaydı. Bu seviyeye kadar yükseliş hareketini sürdüren endeks, 16 kasım tarihinde 13 bin 560 seviyesinde başlayan ve düşüş trendinin direnç noktasını kıramadı. Direnç noktasının önemini dün belirtmiştik. Düşüş trendinin kırılması piyasada ise ilerleyen dakikalarda yeniden kar satışlarını etkili kıldı.

Endekste yaşanan yatay hareket kapsamında, 9 bin 100 seviyesi önemli bir destek konumunda. Endeksin bu destek noktası üzerinde tutunması durumunda yukarı hareket potanmsiyelini koruyacaktır. 9 bin 850 - 9 bin 100 seviyeleri arasında daralma hareketini sürdürecek olan piyasada, elde edilen kar marjı azalıyor. Oluşan bu hareket ise IMKB'nin bu bandlar arasında kısa bir hareket yaşadıktan sonra yön tayini yapacağını gösteriyor. Yatırımcıların 9 bin 100 destek noktası stop loss seviyesi olmak üzere pozisyonlarını korumaları öneriliyor. Piyasada yeni alımlar için ise 9 bin 850 seviyelerinde bulunan direnç noktasının işlem hacminin desteği ile yukarı kırılması gerekli. Taban hareketinin ardından yaşanan kısa vadeli yükselişte, 9 bin 100 desteğinin aşağı kırılması ise satış hareketinin hız kazanmasına neden olacaktır.UZUN VADELİ ENDEKS PROJEKSİYONU

Endeksin Dibi 6 bin 828'de

04 Aralıkta 7 bin 109 seviyesinde kısa vadeli taban oluşumunu tamamlayan endeks, iki günlük sert bir yükselişle birlikte 10 bin 781 seviyesine kadar yükseldi. Bu direnç noktasında yeniden düzeltme hareketine başlayan endeks, dün 8 484 desteğine kadar geriledi. Yukarıdaki açıklamada da görüldüğü gibi, endeks kısa vadeli sert hareketler gerçekleştiriyor. Endekste yaşanan bu sert ve dalgalı hareketler, kısa vadeli teknik çalışmasında sağlıklı sonuçlar alınmasını engelliyor. Bu nedenle endeksin 1987 yılından itiberen teknik formasyonunu dolar bazında inceledik.

Endeksin 1987 yılından sonraki ilk yükseliş hareketi, Nisan 1989 tarihinde 002 seviyesinde başlıyor. IMKB'de düşük bir işlem hacmi ile yaşanan bu yükseliş hareketi, 1990 yılının Temmuz ayında 020 direncini test ederek yükselişini tamamlıyor. Bu yükseliş hareketinde, yüzde binlik sert bir çıkış hareketi yaşanması dikkat çekiyor.

Endeksin bu teknik formasyon kapsamında en önemli noktası, 1993 yılının Aralık ayında test edilen 014 seviyesidir. IMKB bu tarih ve fiyat seviyesinin ardından bir kanal içerisine girmiş ve yaklaşık yedi yıldır bu formasyonunu sürürmektedir. 014 seviyesinde başlayan düzeltme trendinin, 1994 krizi ile birlikte 004 desteğinde taban oluşturması ise bu kanalın onaylanma sürecinin en önemli başlangıcı oldu.

1994 yılının Nisan ayında 004 seviyesinde bulunan kanal desteğinin test edilmesinin ardından endeks, bu kanal içerisinde hiç çıkmaması önemli bir teknik formasyonun oluştuğunu gösteriyor. Nisan 1994 seviyesinin ardından yaklaşık beş yıl bu kanal içerisinde yukarı yönde dalgalı bir hareket izleyen IMKB'de 1999 yılının Ocak ayında 007 desteği test edildi. Bu destek noktası ise yukarıdaki grafiktede rahatlıkla görüleceği gibi endeksin kanal desteğini oluşturuyordu. Endeks bu kanal desteğini aşağı kırmadı ve ardından 15 ay gibi uzun süren sağlıklı bir yükseliş trendi yaşandı.

Yaşanan bu yükseliş trendi, 2000 yılının Nisan ayında 032 seviyesine kadar devam etti. Bu seviyenin önemi ise kanal hareketinin üst bandı olmasıydı. Endeksin bu direnç noktasını test etmesinin ardından, teknik olarak yeni bir düşüş trendibeklentisi doğdu. Nitekim yaşanan bu sert düşüş hareketi yaklaşık 8 aydır devam ediyor. Bu noktada dikkat çeken en önemli etken ise 97 yılının sonlarında IMKB'ye oluşan yüksek talep eğilimidir. Piyasada oluşan bu taleb, endeksin 032 direncine kadar yükselmesinin en önemli nedenini oluşturdu.

IMKB'de Nisan ayından itibaren yaşanan bu satış baskısı kapsamında, işlem hacminin yükseliş eğiliminde gerçekleşmesi, piyasada satış baskısının oluştuğunu gösteriyor. Ayrıca teknik olarak oluşan tepenin bir önceki tepe seviyesinin altında kalması ise piyasanın güç kaybettiğini onaylıyor.

Yaklaşık 14 yıllık oluşan teknik formasyon incelendiğinde, endeksin kanal desteğini test etmesinin ardından yeni bir yükseliş trendi başlıyor. Oluşan yükseliş trendinin uzun vadeli olması ve yüksek kar marjları bırakması ise önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Şimdi bu noktada karşımıza çıkan en önemli soru iseEndeksin Dibi Neresi ?dir. Endeksin 14 yıldır oluşturduğu, tepe ve dip noktalarından dönüş ile birlikte kanal içerisinde kalması bir tesadüf değildir. Bu teknik analizin geleceğe yönelik sunduğu projeksiyonların sonucudur.

İşlem hacminin azalma eğiliminde bulunması, satış hareketinin son aşamalara geldiğine işaret ediyor. Endeksin dip hareketinde ilk destek noktası 7 bin 510 seviyesinde. Ancak 6 bin 828 seviyesinde bulunan ana destek noktasının aşağı kırılması beklenmiyor. Çünkü bu seviye 1989 yılının Nisan ayında başlayan yükseliş hareketinin ana kanal desteği konumunda. 6 bin 828 seviyesinin test edilmesinin ardından, piyasada uzun vadeli bir yükseliş trendinin yaşanması bekleniyor. Dip arayışının son aşamalarını yaşadığımız şu aylar itibariyle 6 bin 828 destek noktalarına yaklaşıldıkca piyasada orta ve uzun vadeli pozisyon alınması öneriliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle