TEKFEN tahkime gidiyor

A.A.
31.01.2015 - 10:54 | Son Güncelleme:

Tekfen Holding Yönetim Kurulu'nun, Libya'daki yapımı durdurulan projeyle ilgili tüm hak, alacak ve varlıklarının tazmini amacıyla "Uluslararası Tahkim" yoluna müracaat edilmesi kararı aldığı bildirildi.

Tekfen Holding'in, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklamada, "21 Şubat 2011, 16 Kasım 2012 ve 18 Temmuz 2013 tarihli açıklamalarımızda, bağlı ortaklıklarımızdan Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş.'nin (Tekfen İnşaat), Libya'da Tekfen-TML Ortak Girişimi olarak üstlenmiş olduğu ve 21 Şubat 2011 tarihinde ülkedeki çıkan olaylar nedeniyle belirsiz bir süre için durdurulan Büyük Nehir Projesi'ne ilişkin olarak en son 18 Temmuz 2013 tarihli açıklamamıza kadar geçen süre zarfında meydana gelen gelişmelerden bahsedilerek, yeni bir gelişme olması durumunda kamuoyuna gerekli bilgilendirmenin yapılacağı belirtilmişti" denildi.

TEKFEN tahkime gidiyor

ANLAŞMA ORTADAN KALKTI

Son açıklamadan bu yana geçen süre zarfında, söz konusu hak ve alacakların tahsilinde idare ile anlaşmaya varılması için çeşitli olumlu aşamalar kat edilmiş olmasına rağmen, son durum itibariyle Libya'da yaşanan politik gelişmelerin anlaşma ihtimalini ortadan kaldırdığı ifade edilen açıklamada, bu çerçevede, Tekfen İnşaat Yönetim Kurulu'nun bugünkü kararıyla, Libya'daki bu proje ile ilgili tüm hak, alacak ve varlıklarının tazmini amacıyla Uluslararası Tahkim yoluna müracaat edilmesi kararı aldığı bildirildi. Açıklamada, "Bu karar çerçevesinde, şirketimiz tarafından en son kamuya açıklanan 30 Eylül 2014 tarihli özet konsolide finansal tablolara dahil edilmiş olan aktif toplamı 105 milyon 748 bin dolar, borç toplamı 22 milyon 818 bin dolar olmak üzere 82 milyon 930 bin dolar tutarında net varlığımız, kamuya açıklanacak olan ilk finansal tablolarda kar zarar tablosuna intikal ettirilecektir" ifadelerine yer verildi.

2011 YILI SONUNDA TAMAMLANMASI PLANLANIYORDU

Tekfen-TML ortaklığının üstlendiği bölüm ise 380 km uzunluğundaki bir hattan oluşuyor. Bu hatta yerleştirilecek 7,5 metre uzunluğunda, 4 metre çapında ve her biri 72 ton ağırlığında 51 binden fazla dev boru, Tazerbo’daki kuyulardan elde edilen suyun Al Kufra’daki tüketim alanlarına ulaştırılmasını sağlayacaktı. Aralık 2006’da fiilen hayata geçen projede 1.300 kişi görev yapıyordu. 500 milyon ABD doları büyüklüğündeki proje, Türk firmalarının Libya’da bugüne kadar aldığı en büyük taahhüt işi. Haul-road yapım işi, pompalama istasyonları ve sızdırmazlık testleri de yine Tekfen-TML’nin hizmeti kapsamında gerçekleştirilecek. Projenin 2011 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanıyordu.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı