Tekel'de stratejik yapılanma

A.A.
06.02.2006 - 10:42 | Son Güncelleme:

TEKEL, ürettiği sigaralarda standardizasyonu sağlamak amacıyla, sigara fabrikaları arasında iş bölümü yaparak, hangi sigarayı nerede üreteceğini yeniden belirledi.

A.A muhabirinin edindiği bilgiye göre, bundan önce çeşitli markaların üretildiği fabrikalarda, yapılan üretim planlaması ile üretim yapılacak markaların belirlenmesinin yanı sıra pazara yakınlık da esas alındı.
Fabrikaların arasında yapılan iş dağılımı, önümüzdeki dönemde özelleştirilmesi öngörülen TEKEL'de marka satışının gündeme gelmesi durumunda, bunu da kolaylaştıracak.

-HANGİ SİGARA NEREDE ÜRETİLECEK?-

Yapılan planlama sonucu, TEKEL'in talebi yüksek ürünlerinden 2000 ve 2001 sigaralarının, TEKEL'in en yeni fabrikası olan Ballıca'da üretileceği görülüyor.
Planlamaya göre, Bitlis Fabrikası'nda kutulu Maltepe ve uzun Samsun, Tokat Sigara Fabrikası'nda Kutulu Maltepe, Maltepe, Samsun ve Bahar üretilecek.
İstanbul Fabrikası ise uzun 2000, 216 soft paket, kısa ve uzun ve Maltepe ile uzun Samsun üretecek. İhtiyaç halinde fabrikalar birbirine takviye olacak.

-LOJİSTİK DE DİKKATE ALINIYOR-

Bu arada sigara fabrikalarının bulundukları bölgeler de dikkate alınarak, nakliye masraflarını kısmayı hedefleyen TEKEL, yaptığı planlamada bunu da dikkate aldı.
Söz gelimi Bitlis Sigara Fabrikasında üretilecek Maltepe ve Samsun sigaralarının, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin ihtiyaçlarını karşılaması hedeflendi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı