GeriEkonomi TEKEL'de en kritik gün
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TEKEL'de en kritik gün

TEKEL'de en kritik gün
refid:13613099 ilişkili resim dosyası

Eylemlerinin 45'inci gününe kar altında giren TEKEL işçileri için bugün son derece kritik. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, saat 18.00'de bir araya gelerek TEKEL işçilerinin durumunu görüşecek.

TEKEL işçilerinin 45 gün başlattığı eylem Ankara'da yağan yoğun kara rağmen devam ediyor. İşçiler, Ankara'nın soğuk havasında kurdukları brandalarda ateş yakarak ısınmaya çalışıyor. “Adıyaman  Çadırı”nda gece boyunca saz çalıp türküler söyleyen işçiler, böylece hem moral  depolamaya hem de ısınmaya çalışıyor.

Tekel işçileri kar altında / Son fotoğraflar

KRİTİK GÖRÜŞME

Ankara bugün TEKEL işçileri açısından son derece kritik bir görüşmeye ev sahipliği yapacak.  Başbakan Erdoğan ile Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu saat 18.00'de bir araya gelecek.

Türk-İş Başkanı Kumlu, Başbakan’a TEKEL işçilerinin taleplerini ileteceğini ve Başbakan’ın önerilerini de arkadaşlarıyla değerlendireceklerini söyledi.

Kumlu, Başbakan Erdoğan’a hangi önerilerle gideceğine yönelik soruyu yanıtlarken, “Onların talepleri mükteseplerini koruyarak, başka kamu kurum ve kuruluşlarına geçmek, bu TEKEL işçilerinin talebi. Sayın Başbakanın bize önereceği husus önemli, bizim talebimiz başka kamu kurum ve kuruluşlarına geçirilmeleri bunların” dedi. Başbakan Erdoğan’ın  4/B gibi bir seçenek sunması durumunda yaklaşımlarının ne olacağına yönelik soruya Kumlu, “O konuda yorum yapmak mümkün değil, oranın göstereceği önerilere bağlı, arkadaşlarla değerlendiririz. Ne önerirlerse ona göre, ama bizim talebimiz kapatılan işyeri olduğu için başka kurumlara aktarılmaları” yanıtını verdi.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ise, görüşme masasına nelerin götürüleceğinin çok belli ve çok açık olduğunu söyledi. Çelebi, “Kumlu Başbakanlığa, 6 konfederasyon olarak irademizi koyduğumuz 4/C dışında, bu arkadaşların özlük haklarını bozmadan, onların istihdamını sağlayabilecek formülle gitmeli” dedi.

TEKGIDA-İŞ Başkanı Mustafa Türkel, Başbakana götürülecek önerileri bugün değerlendirmeyi düşündüklerini ifade etti ve  “Bizim alternatif seçeneklerimiz yok.  Bunu Hükümet kanadı bizim önümüze koyar.  Biz onu değerlendiririz” diye konuştu.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız da TEKEL işçilerinin talepleri belli olduğunu, görüşmenin de o talepler üzerine yoğunlaşaması gerektiğini söyledi. Akyıldız, “Talepler nelerdir biz bunlar üzerinde ne savunacağız onları görüşmedik, doğru da olmaz zaten. Görüşmeleri Türk-İş yürütecek biz ihtiyaç duyulan noktada olacağız. Genel eylemde üretmeyeceğiz çalışmayacağız, bu noktada baktığımızda şu anda bu karar alındı. Ekstra bir karar düşünülmüyor. Olumlu bir netice alınması için gayret sarfediliyor. İhtimaller üzerinde konuşmak istemiyorum. 4/B bizim kabul ettiğimiz bir uygulama değil. Türkiye Kamu-Sen olarak 4/B’yi  de 4/C’yi reddediyoruz. Sunulacak öneriyi görmeden değerlendirme yapmak istemiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle