Tekel’de satış yöntemini alıcılar belirleyecek

Hürriyet Haber
02.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Daha önce ihaleye çıkarılan ancak alınan fiyat yetersiz bulunduğundan satılamayan TekelL’in Sigara Bölümü özelleştirilmesinde, kullanılacak satış yöntemini bir anlamda alıcılar belirleyecek. Tekel ihalesine maksimum katılımın sağlanması için Özelleştirme İdaresi (ÖİB) yetkilileri, potansiyel alıcılar ile dirsek temasını sürdürüyor.

En son Temmuz ayı içinde Londra’da British American Tobacco (BAT), Imperial ve Altadis firmalarının yetkilileri ile biraraya gelen yetkililer, iki yatırım fonu ile de görüştü ve TEKEL’in satışında deyim yerindeyse, potansiyel alıcıların nabzını yokladı. Görüşmelerde yatırım fonlarının daha çok blok satış üzerinde durduğu, diğer firmaların ise bölünerek satıştan yana olduğu ifade ediliyor. Ağustos ayı içerisinde firmaların görüşlerinin gelmesi bekleniyor. Bu toplantıları, yurtiçindeki bazı sigara üreticileri ile yapılacak görüşmelerin izlemesi beklenirken, satış yöntemine de bu görüşmelerin ardından firmalardan gelecek öneriler yön verecek.

ÜÇLÜ ALTERNATİF: Bu arada görüşmelerde yatırımcıların önüne, satış yöntemi konusunda üç alternatif konuldu. Bunlar, blok satış, marka+fabrika satışı ve bunların arasında bir "ara model" olarak sıralanırken, tüm firma ve yatırımcılardan gelecek görüşe göre, maksimum katılımın sağlanabileceği yöntem ile ihaleye çıkılması üzerinde duruluyor. Ara modelde, örneğin iki parçalı bir satış halinde ilk grubu alan alıcıya ikincisinde belli oranda bir indirim sağlanması gibi birkaç ara formülün gündeme gelebileceği vurgulanıyor. Öte yandan potansiyel alıcılardan Tekel’e yeterli talebin görülmemesi durumunda, ihaleye çıkılmayabileceği de kaydediliyor. Normal koşullarda alıcılardan gelecek talebe göre, Ekim ayında ihale ilanına çıkılabileceği üzerinde duruluyor.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı