GeriEkonomi Tekel, 44 trilyon liralık ihracat bağlantısı yaptı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tekel, 44 trilyon liralık ihracat bağlantısı yaptı

1998 yılında 300 milyon dolarlık ihracat hedeflediklerini söyleyen Tekel Genel Müdürü Mehmet Akbay, ‘‘Bir hafta içinde 175 milyon dolarlık (44 trilyon lira) ihracat bağlantısı yaptık’’ dedi.

Tekel Genel Müdürü Mehmet Akbay, 1998 yılı ihracat hedeflerinin 300 milyon dolar olduğunu belirterek, ‘‘İhracatın 60-70 milyon dolarlık bölümünü alkolü içkiler ve sigara gibi satışlar, diğer bölümünü ise yaprak tütün satışları oluşturuyor. Geçtimiz hafa 175 milyon dolarlık (44 trilyon lira) yaprak tütün satış anlaşması yaptık. Yönetim Kurulmuz da onayladı. Bu satışlar ABD, eski Sovyet ülkeleri, Avusturalya ve Avrupa ülkeleri olmak üzere bütün dünya ülkelerine yapılıyor. Bu bunu başka satış bağlantıları izleyecek’’ dedi.

Mehmet Akbay, 1998 yılı tahmini ciro hedeflerini 784 trilyon lira olarak belirlediklerini bildirdi. Akbay, ihracattaki hedeflerinin ise 300 milyon doların üzerinde olduğunu söyledi.

ZAM YOK

Tekel'in Gayri Safi Milli Hasıla'nın (GSMH), yüzde 3'ünü yaratan bir kuruluş olduğunu hatırlatan Akbay, ‘‘1997 yılı ciromuz 404 trilyon lira olarak gerçekleşti. Muhtemel kârımız ise 40 trilyon liranın üzerinde. 1998 yılı ciro hedefimiz 784 trilyon lira civarında olacak. Bütün bu ciro ihracat kalemleri bir tarafa bırakılırsa, büyük ölçüde iç satışlarından elde ediliyor’’ diye konuştu. TEKEL Genel Müdürü Mehmet Akbay, yakın zamanda Tekel ürünlerine zam olmadığını da sözlerine ekledi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle