GeriEkonomi Tek tek sözleşme imzalamayız!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  61
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tek tek sözleşme imzalamayız!

Eczacılardan Sosyal Güvenlik Kurumu’na hodri meydan! Türk Eczacıları Birliği (TEB), İlaç Alım Protokolünü feshedeceğini bildiren Sosyal Güvenlik Kurumu’na, ‘tek tek sözleşme imzalamayız’ resti çekti.

TEB yönetimi salı günü 81 ilin oda başkanı ile Ankara’da bir araya gelerek protokol feshi karşısında tepkisini belirleyecek.

Eczaneler SGK ile sözleşme imzalamazsa 16 Ocak’tan sonra vatandaş ilacını kendi parasıyla eczaneden alabilecek. TEB yönetimi, vatandaşın ödediği ilaç parasını geri alabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri önünde uzun kuyruklar oluşturacağını ileri sürdü. En kötüsü de cebinde parası olmayan vatandaşın ilaç alamayacağına dikkat çekti.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), TEB’in 4 Aralık’ta yaptığı kepenk kapatma eylemine İlaç Alım Protokolünü tek taraflı feshetme kararıyla karşılık verdi. SGK, 16 Ocak 2010 itibariyle TEB ile olan protokolü feshedeceğini duyurdu. Bu fesih kararı 24 bin eczaneyle olan protokolün de feshi anlamına geldiğinden SGK’nın, bu tarihten sonra eczanelerle tek tek masaya oturması bekleniyor.

Kimsenin gücü yetmez!

TEB Merkez Heyeti üyeleriyle birlikte basının karşısına geçen Başkan Erdoğan Çolak, “SGK eczaneleri tek tek sözleşme yapmaya zorlamaktadır. Ancak SGK sözleşme yapmak istiyorsa adres TEB’dir. Örgütlülüğümüzü bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir” dedi.

“Sözleşme yapan eczane daha çok kazanç elde edecek, buna rağmen masaya oturanlar çıkmaz mı” sorusuna Çolak, “Tek tek masaya oturmak, SGK’nin ilmeğini boğazına geçirmek demektir. Eczacı aydındır. Her gün SGK’nin yeni bir uygulamasıyla problem yaşayan eczane, onun karşısında tek başına duramayacağını bilir” karşılığını verdi.

Vatandaş yandı!
Çolak, SGK’nin TEB ile protokolü feshetmesinin ardından 16 Ocak’tan sonra vatandaşın ilaçta büyük problem yaşayacağını söyledi. Vatandaşın ilacını alabilmek için ‘cepten ödeme’ dönemi başlayacağını belirten Çolak şöyle konuştu:

“SGK, sözleşmemizi tek taraflı feshederek, hastalarımızın eczanelerden bedelini peşin ödeyerek ilaç almaya zorlamaktadır. Bunun anlamı, SGK İl Müdürlükleri önünde ödediği ilaç parasını geri almaya çalışan ve daha kötüsü, peşin ödeyecek gücü olmadığı için ilaç alamayan hastalar olacaktır. 4 aralık nedeniyle eczacılarımız ama en çok da hastalarımız cezalandırılmaya çalışılmaktadır.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle