GeriEkonomi 'Tek faiz artırımı uygun olacaktır'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Tek faiz artırımı uygun olacaktır'

'Tek faiz artırımı uygun olacaktır'

Fed Chicago Şubesi Başkanı Evans: "Amerikan ekonomisine dair görünümün kötüleşmesi durumunda, Fed'in bu yılın geri kalanında tek faiz artırımı yapması uygun olacaktır" açıklamasında bulundu.

ABD Merkez Bankası (Fed) Chicago Şubesi Başkanı Charles Evans, Amerikan ekonomisine dair görünümün kötüleşmesi durumunda Fed'in bu yılın geri kalanında tek faiz artırımı yapmasının uygun olacağını söyledi.

Evans, İrlanda'nın başkenti Dublin'de düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, Amerikan ekonomisinin genel görünümünün sağlıklı olduğunu belirterek, öte yandan enflasyon üzerindeki aşağı yönlü risklerin faiz artırımı olasılığına gölge düşürdüğünü bildirdi.

Söz konusu risklerin Fed'in enflasyon hedefi olan yüzde 2'lik oranı olumsuz etkileyebileceğine dikkati çeken Charles Evans, bu durumunda Fed'in 2017'nin geri kalanında tek bir faiz artırımı yapmasının uygun olacağını savundu.

Öte yandan Evans, risklerin azalması ve ABD ekonomisinin görünümünün güçlü olması durumunda, bu sene Fed'in iki kere daha faiz artırımı yapmasını destekleyeceğini kaydetti.

Charles Evans, etkinliğin ardından bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada da ABD ekonomisinin şu anki görünümünün olumlu olduğunu ve ekonomide aşağı yönlü risklerin çok fazla bulunmadığını dile getirdi.

Yukarı yönlü riskler arasında da hükümetin mali politikalarının gösterilebileceğini belirten Evans, ABD ekonomisinin tam istihdama çok yaklaştığını da sözlerine ekledi.

Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC), Fed Chicago Şubesi Başkanı Evans'ın bu yıl oy hakkı bulunuyor. FOMC'nin bir sonraki toplantısı, 13-14 Haziran'da başkent Washington'da yapılacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle