GeriEkonomi Tek bina için gelmiyoruz 5 milyar dolarda kalmayız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tek bina için gelmiyoruz 5 milyar dolarda kalmayız

Tek bina için gelmiyoruz 5 milyar dolarda kalmayız
refid:3424573 ilişkili resim dosyası

Gazete ve televizyonlarda son 15-20 gündür reklamları yayınlanan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle 5 milyar dolarlık ön anlaşma imzalayan Dubai International Properties Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Al Gergawi, ‘Türkiye ile işbirliğine bir binanın ötesinde bakıyoruz. İstanbul’a 5 milyar dolardan fazla yatırım düşünüyoruz’ dedi.

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi ile 5 milyar dolarlık Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı protokolü imzalayan Dubai International Properties’in (DIP) Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Al Gergawi, Türkiye’de büyük bir yatırım potansiyeli gördüklerini belirterek, ‘Türkiye ile işbirliğine bir binanın ötesinde bakıyoruz’ dedi. İstanbul’da 5 milyar dolarlık emlak yatırımı dışında ek yatırımlar da yapmak istediklerini belirten Al Gergawi, ‘Teknoloji, haberleşme, enerji, sağlık, eğitim, turizm, emlak, finans, ağırlama, biyoteknoloji ve endüstriyel alanda başka projeler de var’ diye konuştu. Dubai Şeyhi Maktum ve Ailesi’nin sağ kolu olan, Dubai’nin gizli mimarı sayılan DIP Yönetim Kurulu
/images/100/0x0/55ea7451f018fbb8f881040b
Başkanı Muhammed Al Gergawi, İstanbul’a gelmeden önce sorularımızı yanıtladı.

Neden Türkiye’de yatırım yapmak istiyorsunuz?

- Turizm, teknoloji, medya, emlak alanında bütün dünyada yatırım yapıyoruz. Felsefemiz, bölgede iyi ilişkiler içinde olduğumuz ülkelere de bakmak. Oman, Fas ve Katar’a yatırım yaptık. Türkiye ile ilişkilerimiz 1971’de Birleşik Arap Emirlikleri kurulduğundan beri çok iyi. İstanbul’un büyük bir potansiyeli olduğunu saptadık. Türkiye Doğu ile Batı, Kuzey ile Güney arasında bir yol kavşağı. Son birkaç yılda Türkiye ekonomisi gelişti. Büyük potansiyel görüyoruz.

Türkiye’nin Avrupa’yla Ortadoğu’daki rolünü nasıl görüyorsunuz?

- Müthiş bir potansiyeli var. Türkiye’nin potansiyeline inanıyoruz. Ekonomik kalkınma için de iyi bir model. Türk ekonomisi büyüyecek. Eğer birlikte çalışabilirsek, bu Dubai ve İstanbul için kazanç olacak. Türk ekonomisinin geleceğine güveniyoruz. Bu yüzden kendimizi bağlıyoruz. Uzun vadeli yatırımlar için ideal bir ülke. Yapacağımız yatırımları da uzun vadeli düşünüyoruz.

Bu kararınızda AKP’nin, Başbakan Erdoğan’ın rolü ne oldu?

- Başbakan ve hükümetiyle ilişkimiz tamamen profesyonel ve yüksek iş anlayışına dayanıyor. Biz Hükümetin olumlu ekonomik planları olduğunu gözlüyoruz ve bence Erdoğan da çok çalışıyor.

5 milyar dolarlık yatırım neleri içerecek?

- Bakıyoruz. Dubai Internet şehri kurduk. Microsoft ve bütün büyük şirketlerin de içinde olduğu 1500 şirket var. Dubai Sağlık şehrimizde Harvard Tıp Fakültesi’yle işbirliği yapıyoruz. Turizm alanında yatırım yapmak istiyoruz. Bankacılık ve tarım sektörüne bakıyoruz. Telekom şirketimiz Telsim ihalesine giriyor. Türk limanlarıyla da ilgileniyoruz. Türkiye’yle işbirliğine bir binanın ötesinde bakıyoruz. İki ülke için de iyi olanı yapmak istiyoruz.

Levent’teki arazi size herhangi bir bedel ödemeden mi verilecek?

- Dubai ile İstanbul arasında bir ortaklık kuruyoruz. İki taraf da ortak olacak. Bir Türk firmasıyla da çalışacağız. Projenin süratle bitirilmesini istiyoruz. Ayrıca şunu da belirteyim. Teknoloji, haberleşme, enerji, sağlık, eğitim, turizm, emlak, finans, ağırlama, biyoteknoloji ve endüstriyel alanda başka projeler de var. Şu kadarını şöyleyeyim, endüstri alanında da yatırım yapacağız. 5 milyar dolarlık emlak yatırımının dışında, ek yatırımlar da olacak.

Türk şirketleriyle işbirliği yapabiliriz İstanbul uluslararası bir finans merkezi olabilir mi?

- Kesinlikle olur. Bütün özellikleri var. Biz yatırımlarımızın buna yardımcı olmasını ümit ediyoruz. İstanbul bizim Orta Asya, Rusya ve Balkanlara açılma noktamız olabilir. Ayrıca Türk şirketleriyle de işbirliği yapabiliriz. Fizibilite çalışmalarını yaptık. Türkiye’ye ve İstanbul’un potansiyeline inanıyoruz. Bu yüzden yatırım yapıyoruz.


Dubai mucizesinin gizli mimarı

800
bin nüfuslu Dubai’de kişi başı milli gelir 24 bin dolar. Nüfusun 300 bini Arap, geri kalanı 200 ayrı milletten oluşuyor. Dubai’de gelirin yüzde 94’ü petrol dışı sektörlerden, turizm, emlak, inşaat, ticaret ve finans sektöründen geliyor. Dubai mucizesinde ön planda Şeyh Al Maktum ve ailesi var. Ama perde arkasındaki gizli mimar 43 yaşındaki Muhammed Al Gergawi. Dubai Emirliği’ni yöneten El Maktum ailesinin sağ kolu, Al Gergawi, Michigan Üniversitesi mezunu.

Artık uluslararası kalp ve beyne sahip olmak gerek

Dubai’de zirveye nasıl tırmandınız? Amerika sizi etkiledi mi?

- Amerika büyük bir ülke. Amerikalılar çok iyi insanlar. Yaratılan iş dünyası, sağlanan eşit imkanlar Amerika’yı bu noktaya getirdi. Eğitim sistemi dünyadaki en iyilerden biri. Amerika’yı seviyorum. Döndükten sonra Maliye ve Kalkınma Bakanlıklarında çalıştım. Vizyonunuz varsa ve hırslıysanız merdivenleri süratle tırmanıyorsunuz. Günümüzde artık uluslararası bir kalbe ve beyne sahip olmanız gerekiyor.

İstanbul’un siluetini kesinlikle bozmayız

İstanbul’da nasıl bir bina yapacaksınız?

- İş merkezi yapma kararımız tamamen ekonomik. Ekonomi gelişiyor ve İstanbul’daki oteller ve konutlar yeterli olmayacak. Levent’te iş merkezi, otel ve eğlence kompleksi inşa edeceğiz. Kesinlikle İstanbul planlamasının dışında olmayacak. İstanbul’un siluetini bozmayacağız. O bölge için verilen izin çok açık. Saygı göstereceğiz. Biz iş ilişkisine böyle bakıyoruz. Mevcut yatırım koşulları ve kurallarına göre çalışacağız. Yatırımı yapacak şirketimiz bir emlak yatırım şirketi. En yüksek teknolojiyi, mimariyi ve mühendisliği kullanacağız.

Her görüşe saygımız var

Türkiye’de yaşanan İslam dayanışması gibi tartışmalar sizi rahatsız etti mi?

- Her gazeteye ve görüşe saygımız var. İfade özgürlüğü çok önemli. Ama sonuç her şeyden daha önemli olacak. Bakışımızı açıkça söylüyorum. Biz çok konuşmayız. Sonuçta yaptığınız iş gösterecek.

Topbaş: Gökdelen 650 değil en fazla 300 metre olacak

DAHA
önce İstanbul’da Şişli ve Maslak bölgesinde gökdelen yapımına kesinlikle izin vermeyeceklerini söyleyen Kadir Topbaş, yarın Dubaili heyetle yapacakları anlaşma öncesi ağız değiştirerek ‘Gökdelen yapılabilir’ dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Dubai International Properties arasında imzalanan 5 milyar dolarlık Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Protokolü çerçevesinde yapılacak projelerle ilgili taslaklar üzerinde çalışılırken, Topbaş, 650 metrelik bir gökdelen projeleri olmadığını yineledi. Topbaş, ‘650 değil de en fazla 300 metre olur’ diyerek, bu tür gökdelenler için de adres olarak Kartal ve Bahçeşehir bölgesini gösterdi. Topbaş, Şişli ve Maslak bölgesinde de 3 emsalden fazla inşaata izin vermeyeceklerini belirterek, ‘Burada 650 metrelik gökdelen 210 kat demek. Bunu da her bir katı ancak 150 metrekare genişliğinde olur ki bu da kalem gibi bir şey olur, yani mantık dışı’ dedi. Büyükşehir Belediyesi’nin pay sahibi olacağı bir GYO’ya ortak olması ve bunun için Belediye Başkanı Topbaş’a yetki verilmesine ilişkin teklifin, 6 Ekim’de Belediye Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edilmesinin ardından başlatılan çalışmalar hız kazanırken, Başkan Topbaş, proje çalışmalarının henüz netlik kazanmadığını ifade etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle