Tek başına büyüklük bir şey ifade etmez

Hürriyet Haber
15.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Balıkesir gezisi sırasında Sanayi Odası’nın düzenlediği ödül töreninde işadamlarına seslendi.

Devletin, işadamlarının değerinin farkında olduğunu, devlet ve özel sektör hep birlikte el ele vererek Türkiye’yi daha güçlü yapacağını dile getiren Gül, “Ama tek başına büyüklük, güç, bir şey ifade etmez. Halkın refah seviyesini yükseltmek, halkın özgürlüklerini, demokratik standardını, hukuk seviyesini yükseltmekle mutlu olunur” dedi.
İşadamları önemli
Gül, Türkiye’nin sanayi ve ticarette dünyayla entegre olduğunu, Gümrük Birliği üyeliğinin üretimde kalite artışını sağladığını anlatarak, şu değerlendirmeyi yaptı: “İşadamlarının büyümesi, Türkiye’nin büyümesidir. İşadamları büyüdükçe, istihdam da üretim de ihracat da artacak. Ödeyeceğiniz vergiler yükselecek. Sizden gelen vergilerin artması, Türkiye’nin makro ekonomisinin sağlıklı bir şekilde dengeye oturmasını sağlayacak. Bu yollar, otobanlar nasıl yapılıyor? Bunlar, para basılarak yapılmıyor, sizin ödediğiniz vergilerle oluyor. Devlet, işadamlarının değerinin farkında. Elbirliği içerisinde ülkeyi daha güçlü yapacağız. Ama tek başına büyüklük, güç, bir şey ifade etmez. Halkın refah seviyesini yükseltmek, halkın özgürlüklerini, demokratik standartlarını, hukuk seviyesini yükseltmekle mutlu olunur. Mutluluğu da hep beraber yaşarsak, bütün vatandaşlarımız bu gelirlerden, servetten faydalanabilirse, bir tarafta fakirlik, bir tarafta zenginlik bunu giderecek gelir adaletini sağlarsak, bu ülke böyle mutlu olacaktır.”
Türkiye’nin ekonomi ve dış politikasına ilişkin değerlendirmede bulunan Balıkesir Sanayi Odası Meclis Başkanı Rona Yırcalı, şöyle konuştu: “Eksenin ülke faaliyetlerine göre esneme kabiliyeti göstermesi bizi rahatlatıyor. Aşılması gereken sorunların başında gelir dağılımındaki dengesizlik geliyor. Gençlerin ekonomiye kazandırılması gerekiyor.”
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı