GeriEkonomi TEB Kadın patronların potansiyeline inanıyor ve destekliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TEB Kadın patronların potansiyeline inanıyor ve destekliyor

TEB Kadın patronların potansiyeline inanıyor ve destekliyor

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadın işgücünün kıymeti her geçen gün daha fazla fark ediliyor. Kadınların iş dünyasındaki varlığını güçlendirmek amacıyla kamu ve özel sektör tarafından sunulan destekler sürekli artmasına rağmen, ülkemizde özellikle kadın patronlara finansmanın yanı sıra ihtiyaç duydukları alanlarda bilgi ve danışmanlık desteğinin bütünsel olarak sağlanmasında hala bazı eksiklikler söz konusu. Biz de Türk Ekonomi Bankası (TEB) olarak, kadınların iş hayatında bilgiye erişim, yeni pazarlara erişim, kritik konularda koçluk/mentorluk ve finansa erişim olmak üzere 4 temel alanda desteğe ihtiyaçları olduğunu tespit ettik.

 

10 yılı aşkın süredir KOBİ Bankacılığı’nda benimsediğimiz ‘Danışman Banka’ anlayışımızı 2015’te kadın patronların ihtiyaç duydukları desteği sağlamak üzere TEB Kadın Bankacılığı’na taşıdık. Kadın patronların iş hayatının çeşitli alanlarında karşılaştıkları engelleri aşmaları için yol gösteriyor, yeni pazarlara ulaşmaları için gerekli bilgiye erişimlerini kolaylaştırıyoruz. Nakit yönetiminden pazarlamaya, satıştan, liderliğe kadar eğitimler veriyoruz.

Avrupa Birliği, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu tarafından kadın işletmelerini desteklemek ve kadın girişimciliğini teşvik için hayata geçirilen “Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği” programına TEB olarak 50 milyon Euro fon aldık. Bu fonu kadınlara maddi teminatsız 36 ay vade ve 125 bin TL’ye kadar kredi desteği olarak sunduk. Program kapsamında, 6000’den fazla kadın patrona 250 milyon TL teminatsız kredi sağladık. Kredi Garanti Fonu aracılığıyla KGF kefaletli kredi ve altın birikimlerini bozmadan TEB ile anlaşmalı kuyumcular vasıtasıyla ziynet/külçe altınlarını saf altına çevirerek altın depo hesaplarına aktarılması ve teminat alınması karşılığında taksitli ticari nakit (TL) kredi kullanabilme imkanı sunuyoruz. TEB Kadın Bankacılığı’nı kurduğumuz günden bu yana müşteri tabanımızı yüzde 41 artırdık ve kredi büyüklüğümüz 1 milyar TL‘yi aştı. TEB Kadın Akademisi etkinliklerimiz devam ediyor. Şimdiye kadar 31 farklı etkinlikle yaklaşık 3.500’den fazla iş kadınına ulaştık. İçeriğini tamamen iş kadınlarımızın ihtiyaçlarına göre kurguladığımız TEB Kadın Akademisi’nde kadınların işlerini geliştirmeye yönelik bilgi ihtiyacını karşılıyor, ilham veren kadınlarla buluşuyoruz.

KADIN ON AIR İLE 1 MİLYON İZLENMEYE ULAŞTIK

TEB Kadın Akademisi ile il il gezerken, @teblekadin Facebook hesabımız üzerinden başladığımız TEB’le Kadın On-Air programında her hafta perşembe günleri öğle saatlerinde kendi işini kurmayı planlayan, hâlihazırda işletme sahibi olan kadınların gelişmelerine ve büyümelerine katkı sağlamayı amaçlayan canlı yayınlar yapıyor, farklı bir konu çerçevesinde uzman isimleri ağırlıyoruz. Facebook sayfamızda yayınladığımız bu içeriklerle 2018 yılında yaklaşık 900.000 izlenme rakamlarına ulaştık Bunun yanı sıra bankacılık sektöründe KOBİ’lere yönelik hazırlanan internet televizyonu olma özelliği taşıyan TEB KOBİ TV Kadın Patronun Ekranı Kanalı’ndan da iş dünyasında kadını destekleyecek bilgi ve haberlere yer veriyoruz.

TAKIM YILDIZLARI İLE İŞLETME KOÇLUĞU

Yapılan araştırmalar, kadınların mentörlük/koçluk desteği aldıklarında özgüvenlerinde, farkındalık ve becerilerini kullanma düzeylerinde artış görüldüğünü ortaya koyuyor. Biz de kadın patronların en önemli gereksinimlerinden mentörlük/koçluk ihtiyacını karşılamak için farklı destek programları yapılandırıyoruz.

TEB Takım Yıldızları projesi ile kadın patronlara destek için seçilen TEB şube müdürlerine özel eğitim veriyoruz ve “İşletme Koçluğu” formasyonu kazandırıyoruz. Türkiye’de bir banka çatısı altında ilk kez bu derinlikte kurgulanan proje ile kadın patronların günlük hayatlarına nüfus eden sorunların çözümünde ve işletmelerini büyütmeleri için gereken aksiyonların alınmasında ihtiyaç duydukları koçluk hizmetini almalarını hedefliyoruz. Takım Yıldızları formasyonu kazanan TEB şube müdürleri, sadece finansal konularda değil, personel seçiminden stok yönetimine, yeni nesil satış tekniklerine kadar, kadın patronların ihtiyaç duydukları her konuda 180 gün boyunca kapsamında yol arkadaşlığı ve işletme koçluğu yapıyor.

Diğer yapılanma ise; grup koçluğu hizmeti veren TEB Büyüme Akademisi. TEB Büyüme Akademisi; kadın patronların işlerini büyütmelerinde destek olmak için en sık karşılaşılan 3 konu üzerinde yoğunlaşmış, interaktif bir grup koçluğu programı. Bu programla kadın patronlar en çok sorun yaşadıkları konulara çözüm bulabilmekte farklı sektörde iş yapan pek çok kadın patron ile tanışma imkanı buluyor.

KADIN PATRONLARA ÖZEL KREDİ KAMPANYASI

8 Mart-30 Haziran arasında, kadın patronlara özel 36 ay vadeli kredi kampanyası başlattık. Kredi kullananlar, özel masrafsız farklı ürünlere de erişebilecek. Kampanya kapsamında taksitli kredi kullanan kadın patronlar, kredi kullandıkları tarih itibariyle, 90 gün süreyle geçerli olacak 1 adet ücretsiz 10 yapraklı TL Çek Karnesi, 90 günlük süre içerisinde tahsil edilecek 15 adet tahsil çeki alabilecek. Ayrıca, 30 ücretsiz havale ve 30 ücretsiz EFT işlemini; 15 tanesi kurumsal internetten, 15 tanesi mobil bankacılık üzerinden kullanabilecek. BNPP Cardif Kadına Değer Hayat Sigortası ürünü ile çok düşük maliyetlerle güvence altına alma imkanı sunuyoruz.

İHRACATTAKİ PAYLARINI ARTIRMAK İÇİN DESTEK

2019 başında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile protokol kapsamında 1 yıla kadar vadeli ihracat döviz kredilerinde sunduğumuz özel avantajlardan, dış ticaret ürünleri, danışmanlık, ücretsiz seminer ve eğitimleri daha fazla kadın patrona ulaştırmayı hedefliyoruz. Protokol kapsamında ayrıca tebledisticaret.com üyeliğini ücretsiz olarak sunuyor, dış ticaret işlem masraflarına indirim sağlıyoruz. TİM-TEB Girişim Evleri aracılığıyla 79 kadın girişimciye 21 milyon TL hibe desteği sağlandı. Toplam hibe tutarının yüzde 16’sına denk gelen bu rakamı artırmak hedefimiz. Bu kapsamda kadın mühendislere yönelik 2018’de başlattığımız girişimcilik eğitimleri de sürüyor.

TEB Kadın patronların potansiyeline inanıyor ve destekliyor

TEB 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NDE ‘#BAŞARININCİNSİYETİOLMAZ’ DEDİ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel hazırlanan #BaşarınınCinsiyetiOlmaz videosuyla TEB, kadınların iş yaşamındaki ön yargı ve engellere karşı verdikleri mücadeleye dikkat çekti. Geçen yıl “Elalem Ne Der” kampanyası ile güne damgasını vuran ve başta MİXX “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Özel Ödülü” olmak üzere birçok ödülün sahibi olan TEB, bu yılda benzer bir içgörü ile yeni bir dijital kampanya gerçekleştirdi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel hazırlanan #BaşarınınCinsiyetiOlmaz filmi, ön yargılar ve iş hayatında kadının cesaretini kıracak yaklaşımlara karşı dikkat çekici bir içerik taşıyor. “Olamazsın”, “yapamazsın”, “vazgeç”... İş hayatındaki kadınlar hayatları boyunca pek çok ön yargı ile mücadele ediyor. Filmde kadınların iş hayatında karşılaştıkları bu olumsuz bakış açılarına yönelik iç görüleri gündeme taşınırken, 2014 yılından bu yana parkur atleti Hazal Nehir de karşılaştığı engeller karşısında her zaman ayağa kalkarak yoluna devam eden iş kadınlarını temsil etti.

TEB, dijital ajansı Tick Tock Boom ile birlikte hazırladığı yeni film, kadınların her alanda istedikleri başarıya ulaşabileceklerini ve karşılarına çıkan engelleri bir bir aşabileceklerini çarpıcı bir üslupla anlatıyor. TEB’in kadın patronları her zaman desteklediği vurgusuyla sona eren reklam, insanların cesaret kırıcı söylemlerine aldırmadan, kadınların ekonomiye katılımını cesaretlendirmeyi ve iş hayallerinin peşinden koşmasını sağlamayı amaçlıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle