TEAŞ kilovatsaat’te 6 bin lira zararda

Hürriyet Haber
11.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

IMF'ye verilen söz uyarınca, yüzde 25 enflasyon hedefine uygun olarak, satış fiyatına aylık maksimum 2.1 oranında arttırabilen TEAŞ, ocak-kasım döneminde sattağı elektriğin her kilovatsaatinde 6 bin lira zarar etti.

TEAŞ, bu yıl Ocak-Kasım döneminde TEDAŞ'a sattığı elektriğin her bir kilovatsaati başına 6 bin lira zarar etti. IMF'ye verilen söz uyarınca, yüzde 25 enflasyon hedefine uygun olarak, satış fiyatına aylık maksimum 2.1 oranında arttırabilen TEAŞ'ın zarar etmemesi için ayda en az yüzde 5 zam yapması gerekiyordu.

TEAŞ, bu yılın başında Hazine Müsteşarlığı ve Dünya Bankası'na 2000 yılı için 101 milyar kilovatsaat elektrik üretmeyi, bunun karşılığında da 2.9 katrilyon liralık gideri olduğunu bildirmişti.

TEAŞ'ın, bu gider rakamıyla zarar etmemesi için, ayda yüze 5'lik zamlarla, TEDAŞ'a elektriği 29 bin liraya satması gerekiyordu. Ancak TEAŞ, bugüne kadar aylık 2.1'in üzerinde zam yapılmasına izin verilmediği için elektriği 6 bin lira zararla 23 bin liraya satıyor. Kilovatsaat başına 6 bin lira zarar eden TEAŞ, bu tablo üzerinden bu yıl 750-800 trilyon liralık bir zarar beklerken, Hazine'nin bu tabloyu geç de olsa farketmesi nedeniyle, bu zararın bir miktar aşağıyla çekilebileceği belirtiliyor. IMF'ye gönderilecek 3. Ek Niyet Mektubu'nda Aralık ayında yüzde 18.5 oranında toplu zam yapması gündeme gelen TEAŞ, bu zammın olmaması halinde bu yıl 750-800 trilyon liralık zarar bekliyordu.

TASARRUF ÖNERİSİ

TEAŞ'ın elektrik satış geliri dışında bir başka gelir kalemi olmadığı için, KİT finansman dengesi açısından sürekli olarak ‘giderlerinden tasarruf etmesi’ önerildi. Ancak, temel giderleri, yakıt ve işçilik olan TEAŞ'ın, dünya petrol fiyatları ile, düzeyi sendika tarafından belirlenen işçilik ücretlerirne herhangi bir müdahale şansı bulunmuyor. Enerji Bakanlığı'ndan bir yetkili, şu değerlendirmeyi yaptı:

‘‘Rusya'ya niye bu kadar pahalı doğalgaz satıyorsun diyebilir miyiz? Kömür fiyatlarındaki artışı biz mi belirliyoruz? Ücretleri sendika ile Kamu-Sen oturup beraber belirliyor. Onlara birşey deme hakkımız var mı? Hesap ortada. Hazine bize, 2.9 katrilyon liralık giderlerin ancak 2.3 katrilyon lirasını sağlayabilecek kadar zam verdi.’’

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı