GeriEkonomi TEAŞ: Beş santraldan pahalı elektrik alıyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TEAŞ: Beş santraldan pahalı elektrik alıyoruz

TEAŞ Genel Müdürü Muzaffer Selvi, 1993 yılında Yap-İşlet-Devret modeliyle yaptırılan 5 santralın, TEAŞ'a pahalı fiyatla elektrik sattığını açıkladı. selvi, bu durumun sürmesi halinde elektrik fiyatlarının artırılacağını söyledi.

TÜRKİYE Elektrik Üretim ve İletim A.Ş. (TEAŞ) Genel Müdürü Muzaffer Selvi, Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle yaptırılan Unimar, Trakya, Esenyurt, Ova ve Çamlıca santrallarında imzalanan elektrik satış fiyatlarının yüksek olduğunu açıkladı. Selvi, bu santrallardaki yıllık elektrik satış fiyat ortalamasının 6.5 cent/kwh'ye geldiğini ve bunun da yüksek bir rakam olduğunu söyledi.

Selvi ile Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) Genel Müdürvekili Osman Nuri Doğan ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, elektrik sıkıntısı hakkındaki gelişmeler hakkında bilgi verdiler.

TEAŞ'ın elektriği pahalıya satın aldığı beş santralın, TEK'in finansman açısından çok zor durumda olduğu 1993 dönemine ilişkin olduğunu söyleyen Selvi, şöyle konuştu: ‘‘TEAŞ'ın mali yapısını güçlü tutabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Tarifemi tüm giderleri ortaya koyarak hesaplamak zorundayım. Gelişmeler böyle giderse tarifemi mutlaka artırmak zorundayım’’ dedi. Selvi'nin verdiği bilgiye göre TEAŞ'ın TEDAŞ'tan 1 milyar dolar tutarında alacağı bulunuyor. TEDAŞ Genel Müdürvekili Doğan da ‘‘Aynı şekilde bizim de halktan, belediyelerden ve kamudan yaklaşık aynı tutarda alacağımız var’’ dedi.

Suriye elektriği geliyor

TEAŞ Genel Müdürü Muzaffer Selvi, Türkiye'nin enerji açığını kapatmak amacıyla ithalatı artırmaya çalıştıklarını, bu amaçla Bulgaristan ve İran'dan alınan elektriği arttırmayı, Suriye'den de elektrik almayı düşündüklerini bildirdi. TEAŞ'ın 1.5 aydır Türkiye'nin Gürcistan'dan elektrik alamadığını açıklayan Selvi, Bulgaristan'dan alınan elektriğin arttırılmasına ilişkin görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Arıza faturası 1 trilyon

TEDAŞ Genel Müdürvekili Osman Nuri Doğan, 20 Ocak'ta başlayan ağır kış şartları sonucu ülke genelindeki dağıtım sisteminde birçok enerji nakil hattının yıkıldığını, iletkenlerin koptuğunu, izolatörlerin kırıldığını ve birçok trafonun da yandığını, 20 Ocak 2000 tarihinde 36 ilçe ve 5 bin 703 köyün elektriksiz kaldığını anlattı. Doğan, arıza giderme çalışmaları için harcanan paranın 1 trilyon lira olduğunu söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle