GeriEkonomi TCDD, özel sektöre istasyon kiralıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TCDD, özel sektöre istasyon kiralıyor

Yük taşımacılığında yüzde 7 düzeyinde olan payını Avrupa ülkelerinde olduğu gibi yüzde 70'lere çıkarmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD), bu yıldan başlamak üzere büyük bir atağa hazırlanıyor.

TCDD'nin taşımacılıktaki payını artırmak amacıyla 18 aydır yürütülen proje bu yıl sonundan başlamak üzere uygulamaya geçiriliyor. Bu kapsamda TCDD, bazı altyapı yatırımları yapacak, özel sektöre vagon ve istasyon kiralayacak.

Özel sektere vagon ve istasyon kiralanması amacıyla, bu ay içinde özel sektör temsilcileri ile bir toplantı yapılacak. Ayrıca, bu ay içinde başlamak üzere, yoğun yük taşımacılığının bulunduğu 13 merkezde kara konteyner merkezi açılacak.

TCDD'nin taşımacılıktaki payının artırılması projesine öncelikle seramik sektöründeki ihracatçıların büyük ilgi gösterdiği ve ilk olarak Kale Grubu'nun 11 vagon ve Bandırma'da Sığırcı İstasyonu'nu kiraladığı öğrenildi.

Seramikçilerden gelen istek üzerine, TCDD, ilk kara konteyner merkezini, Bozhüyük'te, bu ay sonuna kadar açacak. Konteyner merkezi açılacak yerler arasında, Bandırma (Sığırcı), Aydın, Gaziantep, Kayseri, Sivas, Erzurum da bulunuyor. Bu merkezler, yükleme ve boşaltma işlemlerini kolaylaştırıcı teknik ekipmanlar ile donatılacak. Malın taşınmasındaki süre kısaltılacak ve malın üretim merkezlerinden doğrudan alıcıya ulaştırılması sağlanacak.

YÜZDE 40 İNDİRİM

TCDD'nin mevzuatında özel sektöre vagon kiralanmasına ilişkin düzenleme bulunduğu, ama son yapılan çalışmalar ile bu olayın cazip hale getirildiği belirtildi. Buna göre, vagon kiralanması halinde, taşıma ücretlerinde yüzde 40'a kadar indirimler sağlanabiliyor.

TCDD yetkilileri, Trafik Kanunu ile kamyonlara yük sınırlaması getirilmesi üzerine karayolu ile yük taşınması olayının tamamen ekonomik olmaktan çıktığını belirterek, demiryolunun cazip hale getirilmesi ile hem taşımanın ekonomik hale getirileceğini, hem de kamyonların neden olduğu hava kirliliği ve kazaların önleneceğine dikkat çektiler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle