GeriEkonomi Tavukçuyu kuş gribi darbesinden 5’li teknik komite kurtaracak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tavukçuyu kuş gribi darbesinden 5’li teknik komite kurtaracak

Tavukçuyu kuş gribi darbesinden 5’li teknik komite kurtaracak
refid:3787296 ilişkili resim dosyası

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener başkanlığında toplanan Ekonomik Sorunları Değerlendirme Kurulu (ESDK), kuş gribinin tavukçuluk sektörüne verdiği zararı gidermek için DPT, Hazine, Maliye, Tarım Bakanlığı ve Ziraat Bankası’nın katılımıyla bir teknik heyet kurulmasını kararlaştırdı.

DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, kuş gribi ile ilgili tek maddelik gündemle toplanan Ekonomik Sorunları Değerlendirme Kurulu’nda (ESDK) bu konuyla ilgili teknik bir heyet kurulmasının kararlaştırıldığını bildirdi. Dün gerçekleşen ESDK toplantısından sonra soruları yanıtlayan Şener, "Sorunların çözüm yollarının ortaya çıkarılmasında önemli katkılar sağlandı. Kanatlı sektöründe yaşanan sorunların değişik boyutları bulunuyor ve bu boyutlardan biri Sağlık Bakanlığı’nı diğeri Tarım Bakanlığı’nı ilgilendiriyor. Sektör temsilcilerini dinledik. Beyaz et, yumurta ve yem sektörüyle ilgili ayrı ayrı sunuşlar yapıldı. Hükümete sorunların çözümüne ilişkin bir öneri paketi de sunuldu" dedi.

TEKNİK HEYET KURULACAK: Bu öneri paketinin teknik boyutları itibariyle değerlendirilmesi gereken hususları içerdiğini belirten Şener, "Önerilerin ortaya çıkması, ortaya çıkar çıkmaz tamamıyla istendiği biçimde karşılanacağı anlamına gelmez. Değişik boyutlarda test edilmesi lazım. Belki burada ele alınmayan, bazı önerilerin de değerlendirilmesine ihtiyaç olabilecek" dedi. Tüm bunları karşılamak amacıyla bir teknik heyet oluşturulmasına karar verildiğini kaydeden Şener şöyle devam etti: "Teknik heyet, bürokratlar ve teknik elemanlardan oluşacak. Heyet; DPT, Hazine, Maliye Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü temsilcilerinden oluşacak. Teknik heyet bu önerileri de baz alarak çalışmalarını yapacak ve bize olgunlaşmış bir metin, rapor getirecek."

SEKTÖR ACİL DESTEK BEKLİYOR: Abdüllatif Şener, raporun daha sonra ilgili karar organlarında sonuçlandırılacağını kaydetti. Ancak sektörün şu anda büyük maliyetlerle yoluna devam ettiğine vurgu yapan Şener, alınabilecek önlemlerin, verilebilecek desteklerin mümkün olduğunca hızlı olarak karara bağlanmasının da sektör tarafından beklendiğini ve talebin dikkate alınacağını söyledi. Teknik heyetin çalışmalarını önümüzdeki hafta tamamlayacağını beliten Şener, gerekli açıklamaları da o zaman yapacaklarını bildirdi. Şener, "Tarım Bakanlığımız’ın Hayvancılığın Desteklenmesi Hakkında Kararda değişiklik yapılmasına dair bir karar taslağı hazırlığı var. Bu hazırlıkta özellikle çıkma tavukların itlafı ile ilgili destek verilmesi ve gerekli çalışmaların yapılması öngörülmektedir. BU safhada bu çıkma tavukların itlafı ile ilgili Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın önerisinin gerçekleştirilmesi, yerine getirilmesi gerektiği kanaati bizde de hasıl olmuştur" dedi.

Destek için farklı kurumlar organize olacak

TEKNİK komitenin hazırladığı taslağın Bakanlar Kurulu’na sunulduğu zaman karara bağlanacağını belirten Abdüllatif Şener, bu konunun ekonomik boyutlarının çok boyutlu olduğunu, sadece bir bakanlığı değil pek çok bakanlığı ilgilendirdiğini söyledi. Şener, tarafları şöyle sıraladı:

Vergi ve SSK primlerinin ödenme biçimi konusundaki talebi ilgili bakanlıklar değerlendirecek.

Elektrik ile ilgili taleplere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bakacak.

Krediye yönelik beklentiler Hazine ve ilgili bankalar tarafından değerlendirilecek.

Belli bir süreyle yem teminine ilişkin taleplere Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) bakacak.

100 bin kişinin çalıştığı sektör yüzde 50 daralıyor

BAŞBAKAN Yardımcısı Abdüllatif Şener, sektörün 3 milyar dolarlık bir hacmi olduğunu, doğrudan 100 bin kişinin çalıştığı bir sektör olduğunu belirtti ve "İthalat, ihracat rakamları büyük değildir. 21 milyon dolar ithalat, 35 milyon dolar civarında ihracat var. Yumurta ve et tüketimi olarak iç piyasaya hitap eden bir sektördür. Şu anda maliyet düzeyi ile ilgili de birşey söyleyemeyiz" dedi.

ESDK’ya katılan tavukçuların öğlen mönüsünde tavuk vardı

ESDK toplantısına Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’in başkanlığında Devlet Bakanı Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer, bazı bürokratlar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve sektör temsilcileri katıldı. Toplantıya katılan sektör temsilcileri ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Odalar Birliği’ne geçerek tavuk ve tavuk ürünlerinden meydana gelen mönüden oluşan öğle yemeklerini yediler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle