Tavuk yağından biyodizel üretilecek

Mutlu YUCA/BOLU, (DHA)
28.02.2006 - 11:50 | Son Güncelleme:

Kuş gribi krizinin ardından 5 milyon YTL zarara uğrayarak farklı sektörlerde yatırım yapma kararı alan Erpiliç, tavuk yağından biyodizel üretimine geçmeye hazırlanıyor. Şirket, 10 gün içerisinde deneme üretimlerine başlayacak.

Kuş gribinin Manyas’ta görüldüğü günden itibaren 5 milyon YTL zarara uğradıklarını belirten Erpiliç Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Ericek, farklı sektörlere yönelme kararı aldıklarını ve tavuk unundan biyodizel üretmek için çalışmalarına hız kazandırdıklarını söyledi.

Biyodizel teknolojisinin Türkiye’de çok yeni olduğunu söyleyen Ericek, “ABD'de konunun uzmanı profesörlerle görüşmelerimiz devam ediyor. 10 gün içerisinde deneme üretimlerine başlayacağız. Günde 30 ton tavuk unu üretiyoruz. Tavuk ununu sıkıştırarak günde yaklaşık 5 ton oranında yağ elde edeceğiz. Bu yağı da biyodizele dönüştüreceğiz” dedi.

Ericek, biyodizel yakıtı kullanmanın maliyetleri de düşüreceğini belirterek, üretilecek yakıtı ilk etapta kendi araçlarında kullanacaklarını, ihtiyaç fazlası olduğu takdirde de pazarlayacaklarını sözlerine ekledi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı