GeriEkonomi Tavuk sektöründe sıkıntı sürüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tavuk sektöründe sıkıntı sürüyor

Tavuk eti tüketimi teşvik etmek amacıyla ağustos ayı ortalarında fiyatları düşüren sektör temsilcileri, sıkıntılı sürecin devam etmesi nedeniyle bu ay da yaklaşık 10 gün arayla iki kez daha indirim uygulaması gerçekleştirdi.

Beyza Piliç Genel Koordinatörü Necmettin Çalışkan, etler arasında sağlık yönünden tercih edilmesine rağmen Türkiye'de kişi başına tavuk eti tüketiminin beklenen düzeyi yakalayamadığını, bu durumun sektördeki üretici ve perakende satışı yapan işletmeleri zor durumda bıraktığını söyledi.

Avrupa ülkelerinde kişi başına tavuk eti tüketiminin 30, ABD'de 40, Hong Kong'da 70 kilogram aştığını, Türkiye'de de bu rakamın en az 20 kilogram olması gerektiğini ifade eden Çalışkan, hem üretim süreci zincirinin bir gereği olarak hem de teşvik amacıyla fiyat indirimine yöneldiklerini kaydetti.

Çalışkan, 4,25 YTL olan tüm piliç kilogram fiyatını 19 Ağustos tarihinde 4 YTL'ye indirdiklerini hatırlatarak, “Ancak sıkıntı devam ettiği için 15 Ekimde fiyatı 3,75 YTL'ye düşürdük” dedi.

Sektör temsilcilerinin, söz konusu indirimden umduğunu bulamadığını ifade eden Çalışkan, 10 gün arayla yeniden fiyatta düşüşe gitme kararı aldıklarını vurgulayarak, yarın itibariyle satışları 3,50 YTL'den yapacaklarını kaydetti.
Çalışkan, sektörde yaşanan son durgunluğa küresel ekonomik krizin de olumsuz yansımalarının olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
“Son fiyat düzenlemesinde küresel kriz etkili oldu. Gelişmeler sektör temsilcilerini iyice sarstı. 10 gün arayla ikinci kez indirim yapmamız kaçınılmaz oldu. Yapılan her fiyat indirimi, üretici firmaların iki kere sıkıntı çekmesi anlamına geliyor. Şu anda yeterli tüketim olmadığı için kesilen piliç etlerini soğuk hava dolaplarında bekletiyoruz. Bu da enerji maliyetine neden oluyor. Kurban Bayramı sonuna kadar sektörde canlılık beklemiyoruz.”

Çalışkan, üretim maliyetlerinin artması ve ekonomik kriz endişesi yaşayan vatandaşın temel gıda maddelerinin dışında harcama yapmamasından kaynaklanan sıkıntıyı en kısa sürede aşılmasını arzu ettiklerini bildirdi.

Yapılan son düzenlemeyle parça ve fırınlık piliçte 75 YKr, incikte 50 YKr, but, but special, baget, kanat ve göğüste 25 YKr indirime gidildiği belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle