TAV Tunus'ta havalimanı inşa edecek

Hürriyet Haber
23.07.2007 - 17:04 | Son Güncelleme:

TAV Havalimanları Holding, Kuzey Afrika'nın turizm merkezi Tunus'daki Enfidha Havalimanının temelini, Tunus Devlet Başkanı Zine El Abidine Ben Ali'nin katılımı ile yarın atacak.

Toplam 4 bin 300 hektar alan üzerine inşa edilecek ve ilk fazda terminal binası 90 bin metre kare olacak Enfidha Havalimanında, açık otopark alanına sahip yeni bir terminal binası inşaatı, pist, apron ve taksi yolları ile birlikte hizmet binaları da yapılacak.

TAV, Tunus Enfidha ve Monastir Habibe Bourguiba Havalimanlarının işletme projesine birinci fazda yaklaşık 400 milyon euro yatırım yapacak.

TAV Havalimanları Holding CEO'su Dr. M. Sani Şener de konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Tunus Hükümeti ile 18 Mayıs 2007'de imzalanan imtiyaz sözleşmesi ile 40 yıl süreyle işletecekleri Monastir ve Enfidha Uluslararası Havalimanının  yüksek bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, “TAV Havalimanı  Holding olarak havalimanı işletme kalitemiz ve bilgi birikimimizle Tunus için büyük önem taşıyan Enfidha Uluslararası Havalimanını Afrika'nın  bölge merkezi haline getirmeyi amaçlıyoruz. Bu sayede iki dost ülkenin  tarihi bağlarını projelerimizle ticari alanda daha da  kuvvetlendireceğiz” dedi.

TAV Havalimanları Holding, İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa Havalimanı  İç ve Dış Hatlar Terminali, İzmir Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali ve Tiflis ile Batum Uluslararası Havalimanını işletiyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı