GeriEkonomi TAV: 1.5 milyar dolarlık olduk, halka açılıyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TAV: 1.5 milyar dolarlık olduk, halka açılıyoruz

TAV: 1.5 milyar dolarlık olduk, halka açılıyoruz
refid:3918168 ilişkili resim dosyası

Türkiye’nin en büyük havalimanı işletmecisi olan ve civar ülkelerde de yatırımları bulunan Tepe- Akfen (TAV) Yatırım Holding, 400 miyon YTL olan sermayesinin yarısından azının halka arzı için HSBC ve CSFB’ye yetki verdi. TAV yetkililerinden alınan bilgiye göre, halka arz bu yılın 3. çeyreğinde planlanıyor.

Londra’dan konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre, halka arz sonrasında şirketin toplam değerinin 1.5 milyar dolar civarında oluşması bekleniyor.

YÜZDE 50 ORTAKLI ŞİRKET: TAV Yatırım Holding, halen İstanbul havalimanını işleten Tepe-Akfen Ventures’un Türkiye’de Ankara ve İzmir ile yurtdışındaki bazı operasyonlarını bir çatı şirketi olarak, Tepe ve Akfen gruplarının yüzde 50-50 ortaklığı ile geçen yılın ortalarında kurulmuştu. TAV ayrıca yer hizmetleri şirketi Havaş’ı geçen yıl bünyesine katarak bu alanda da hizmet vermeye başlamıştı. TAV Murahhas Azası Sani Şener, Ağustos 2005’te yaptığı bir açıklamada, TAV Yatırım Holding’in "tam kapsamlı bir havalimanı şirketi" olduğunu belirterek, havalimanı inşaatı, işletmesi, bunların finansmanı ve planlanmasının yanı sıra yer hizmetleri gibi bütün alanlarda hizmet verebilecek hale geldiklerini söylemişti. Bodrum ve Antalya havalimanları için açılacak ihalelere de katılacaklarını söylemişti.

TİFLİS VE BUDAPEŞTE PROJELERİ: TAV’ın yurt dışında Gürcistan’ın Tiflis ve Macaristan’ın Budapeşte havalimanları ihaleleri ile ilgili projeleri devam ediyor. Kahire havalimanının inşa projesini de kazanan TAV’ın, Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki havalimanı projesi ise bu ülkedeki politik sorunlar nedeniyle geçen yıl askıya alınmıştı.firması Grupo Ferrovial’in, dünyanın en büyük havalimanı işletmecisi İngiliz BAA şirketi için teklifte bulunmayı düşündüğünü açıklamasının ardından havalimanı işletmeciliği, Avrupa’da yatırımcıların ilgisini çeken bir alan olmaya başladı. Önümüzdeki yıllarda Amsterdam ve Paris gibi büyük havalimanlarının da satışa konu olabileceği belirtiliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle