GeriEkonomi Tatilya, 65 milyon dolara İş Bankası'nın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tatilya, 65 milyon dolara İş Bankası'nın

ROMANYA'daki bankası sıkışan Bayındır'ın patronu Kamuran Çörtük, çoğunluk hissesine sahip olduğu İstanbul'daki Tatilya Eğlence Merkezi'ni 65 milyon dolara İş Bankası'na devretti. Tatilya'da 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in kayınbiraderi Ali Şener'in de hissesi vardı.

KAMURAN Çörtük'ün sahibi olduğu Bayındır Holding, Romanya'daki bankası Banco Turco Romana'nın (BTR) geçtiğimiz günlerde yaşanan panik nedeniyle girdiği likidite sorununu gidermek için iştariklerini hızla satmaya başladı. Holding dün önce Tatilya'yı 65 milyon dolara Türkiye İş Bankası'na sattığını açıkladı. Akşam saatlerinde de Yeniköy-Kemerköy ve Yatağan Termik Santralleri'nin işletilmesi için kurulan Güney Ege Enerji şirketindeki ve Beypazarı Trona işletmesindeki hisselerini Vakıfbank'a devrettiğini duyurdu.

Bayındır Holding'in devir işlemlerine ilişkin ilk haber dün öğlen saatlerinde İMKB'den geldi. İMKB'ye yapılan açıklamada, Türkiye İş Bankası'nın Bayındır Holding'e ait Avrupa'nın en büyük kapalı eğlence merkezi olan Tatilya'yı 65 milyon dolara satın aldığı bildirildi. 23 Nisan 1996 yılında 69 milyon dolarlık yatırımla Bayındır Holding'e bağlı Bayındır İnşaat şirketi tarafından İstanbul Beylikdüzü'nde kurulan Tatilya Eğlence Merkezi'nin satın alma işlemlerinin dün tamamlandığı kaydedildi.

Bu arada, Tatilya'nın Bayındır Holding'in dışında ortakları arasında Süleyman Demirel'in kayınbiraderi Ali Şener'inde yüzde 20'lik hissesi yer alıyordu.

BAYINDIR TIP HİSSELERİ

Bayındır Holding’in İş Bankası’yla bir başka hisse devir operasyonu da Bayındır Tıp Merkezi’nin işletmecisi Bayek’te olacak. İş Bankası, daha önce yüzde 51’ini devraldığı Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş'nin 7.5 trilyonluk sermayesinde yüzde 5.33 oranındaki hisse senetlerini 4 milyon dolar bedelle Bayındırbank A.Ş'den satın alacağını açıkladı. İş Bankası kredi alacaklarının bir bölümünü tahsil etmek amacıyla Bayındır Tıp Merkezi’ni işleten Bayek A.Ş'nin yüzde 51'ini 1999 yılında alarak sağlık sektörüne girmişti. İş Bankası’nın böylece Bayındır Tıp’taki ağırlığı daha da artacak. Banka, sağlık sektörüne önümüzdeki dönemde daha da ağırlık verecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle