GeriEkonomi Tatilciler dönüş yolunda; otogar ve limanlarda yoğunluk arttı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  15
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tatilciler dönüş yolunda; otogar ve limanlarda yoğunluk arttı

Tatilciler dönüş yolunda; otogar ve limanlarda yoğunluk arttı
refid:29584817 ilişkili resim dosyası

Bugün bayramın son günü. Tatilciler dün akşamdan itibaren geri dönüş için yollara düştü. Yalova, Bandırma ve Çanakkale'de görülen yoğunluğun bir benzeri de Büyük İstanbul Otogarı’nda yaşanıyor. Uzun araç kuyrukları nedeni ile yolcular yürüyerek gar merkezine ulaşmaya çalışıyor.

Otogarda tatil dönüşü yoğunluğu
BAYRAMPAŞA’da bulunan Büyük İstanbul Otogarı’nda tatil dönüşü yoğunluk yaşanmaya başladı. Otobüsler, sabah saatlerinde otogar girişi turnikelerinin önünde uzun kuyruk oluşturunca yolcular yürümek zorunda kaldı.

Ramazan Bayramı’nın son gününde tatilden dönen vatandaşlar otogarda da yoğunluk oluşturdu. Otogara girmeye çalışan otobüsler uzun kuyruk oluştururken, otobüsteki yolcular otogara ulaşabilmek için uzunca bir süre bekledi. Otobüslerin içinde sıkılan yolcuların yasak olduğu halde otobüslerden inerek otogara yürüdüğü görüldü.

Tatilciler dönüş yolunda; otogar ve limanlarda yoğunluk arttı

Bir otobüs şoförü yolda sıkıntı yaşamadıklarını ama otogara giriş ve çıkışta sorun yaşandığını söyledi. Bir otobüs şoförü de her sene böyle bir yoğunluğun yaşandığını, tatil dönüşlerinin başladığını belirtti. Otogarın içinde de tatili memleketlerinde geçiren vatandaşların olduşturduğu bir yoğunluk vardı.

Dönüş yolunda aksamalar yaşanmadı
RAMAZAN Bayramı tatili için memleketlerinden dönen tatilciler nedeniyle TEM Otoyolu’nun İstanbul istikametinde araç yoğunluğu yaşanırken trafikte aksamalar yaşanmadı.

Ramazan Bayramı tatili için memleketlerine giden tatilciler dönüş yolunda TEM Otoyolu’nun İstanbul istikametinde araç yoğunluğuna neden oluyor. Karadeniz illerinden gelerek İstanbul istikametine giden sürücüler bağlantı yolunda yolun çift şeride çıkarılmasıyla nedeniyle sorunsuz şekilde yollarına devam ediyorlar. TEM Otoyolu’nun Bolu Dağı Tüneli mevkiinde de tatilciler trafikte aksamalar yaşanmadan ilerliyorlar.
Bölge Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri de yol güzergahlarında dönüş trafiği nedeniyle denetimlerini artırdı.

İstanbul'a dönüş trafiği başladı
BAYRAM tatilini İstanbul dışında geçirmek isteyenlerin Pazartesi gününün iş günü olması nedeniyle dönüşü devam ediyor. Trafikte dün akşam saatlerinde başlayan ve gece yarısına kadar süren yoğunluk bugün öğlen saatlerine kadar ara verdikten sonra saat 13.00 den itibaren yeniden başladı.

İstanbul'u Anadoluya bağlayan köprü konumunda olduğu için trafikteki yoğunluk her bayram öncesi ve her bayram tatili bitiminde olduğu gibi TEM ve D-100 Karayolunun Kocaeli geçişinde yaşanıyor. Dün akşam saat 17.00 kadar oldukça sakin olan bu yollar biranda hareketlendi. TEM ve D-100 Karayolundan İstanbul istikametine doğru saat 01.00 kadar çok yoğun bir trafik akışı gözlendi. Bu arada Yalova Topçulardaki İDO'nn Feribot iskelesinde de aynı saatte başlayan yoğunluk gecede devam etti. Bugün saat 13.00 kadar oldukça sakin olan bayram trafiği biranda hareketlendi. İDO'nun Topçulardaki Feribot iskelesinden Gebze Eskihisar'a karşılıklı 19 gemi ile hizmet verilmesine rağmen kuyruklar başladı.

Bu arada yine öğlen saatlerinden itibaren TEM Otololu ve D-100 Karayolunda İstanbul istikametine doğru yoğunluk gözlenmeye başladı. Bu trafik yoğunluğunun gece geç saatlere kadar sürmesi bekleniyor.

Bandırma’da tatilcinin dönüş yoğunluğu
BALIKESİR’in Bandıma İlçesi’nde, tatilcilerin dönüş yoğunluğu limanda uzun kuyruklar oluşturdu.

Ramazan Bayramı'nın son günü, İstanbul'a dönmek için Bandırma Limanı'nda uzun kuyruklar oluştu. Sabah saat 09.30’da başlayan araç ve yolcu taşıma işlemleri, saat 03.00’e kadar devam edecek.

Tatilciler dönüş yolunda; otogar ve limanlarda yoğunluk arttı

Normalde gün içerisinde Yenikapı ile karşılıklı olarak 4 seferin yapıldığını hatırlatan İDO Yetkilileri, bayram nedeniyle yoğunluğun dikkate alınması sonucu sefer sayısını 7 feribot ve 3 deniz otobüsü olmak üzere 10'a çıkardıklarını söylediler. Yetkililer, bayramın son günü Bandırma Limanı'ndan İstanbul'a toplam 8 bin 500 yolcu ve bin 400 aracın taşınacağını kaydettiler.

Çanakkale'de tatil dönüşü yoğunluğu başladı

ÇANAKKALE'de, bayram tatili için başta İstanbul olmak üzere Marmara Bölgesi'ndeki illerden Ege ve Akdeniz'e gidenlerin dönüş yolculuğu başladı. Tatilciler, feribot iskelelerinde araç yoğunluğuna neden oldu.

Ramazan Bayramı arifesinde, bayram tatiline gitmek için Çanakkale Boğazı'nın Avrupa yakasında oluşan 20 kilometreyi bulan uzun araç kuyrukları, bu kez dönüş yolculuğunda kendisini Anadolu yakasında göstermeye başladı. Yoğunluğu gözönüne alan bazı tatilciler, bayram tatilini erken kesip, bayramın ikinci günden yollara düşerken Çanakkale, Lapseki ve Çardak feribot iskelelerinde çok fazla beklemeden boğazı geçti. Bayramın son günü olan bugün ise beklenen araç yoğunluğu sabah saatlerinden itibaren başladı. Tatilini tamamlayıp İstanbul ve Trakya bölgesindeki kentlere gidecekler Eceabat ilçesi ile Kilitbahir köyüne seferlerinin yapıldığı Çanakkale Feribot İskelesi'nde yoğunluk oluşturmaya başladı. Çanakkale merkezindeki araç kuyruğu 500 metre ilerideki Belediye Kavşağı'na kadar uzadı. Gelibolu İlçesine seferlerin yapıldığı Lapseki İlçesi ve Çardak beldesinde ise feribot iskelelerindeki araç kuyrukları zaman zaman 1 kilometreyi geçti. Ancak, asıl yoğunluğun öğleden sonra ve akşam saatlerinde yaşanmasının beklendiği bildirildi.

Tatilciler dönüş yolunda; otogar ve limanlarda yoğunluk arttı

POLİS BİR DİZİ ÖNLEM ALDI
Tatilcilerin dönüşü nedeniyle oluşabilecek uzun kuyruklar nedeniyle Çanakkale polisi de bir dizi önlem aldı. Çanakkale merkezinde feribot iskelesinin rıhtımı dolup kuyruğun şehir içinde Demircioğlu Caddesi'nden Atatürk Caddesi'ne kadar uzanması nedeniyle trafik polisleri şehiriçi trafiğinde bazı düzenlemeler yaptı. Feribot İskelesi'ne giden bazı güzergahlar araç trafiğine kapatıldı. Bu nedenle şehiriçindeki normal trafikte de zaman zaman aksamalar yaşandı. İzmir istikametinden feribota geçişi yapmak üzere Çanakkale'ye gelen tatilciler ise, merkezdeki feribot yoğunluğuna göre şehir girişinde polisler tarafından Lapseki İlçesi ve Çardak beldesine yönlendiriliyor. TIR, kamyon gibi ağır vasıtaların geçişine ise sadece Lapseki-Gelibolu ve Çardak-Gelibolu hatlarındaki feribotlardan izin veriliyor.

Çanakkale Boğazı'nda deniz ulaşımını sağlayan Gestaş firması ise, Çanakkale-Eceabat hattında 3 feribot, Çanakkale-Kilitbahir hattında 4 mini feribot, Lapseki-Gelibolu hattında 4 feribot ile tarifesiz hizmet veriyor. Ayrıca Çardak-Gelibolu hattında ise özel şirkete ait 6 mini feribot tarifesiz sefer yapıyor. Çanakkale Boğazı'nda toplamda 17 feribot ile tatilcilerin dönüş yolculuğu hızlandırılmaya çalışılıyor.

Yalova’da 'dönüş' yoğunluğu başladı
YALOVA’da Ramazan Bayramı’nın son gününde dönüş yoğunluğu yaşanmaya başladı. İDO’ya ait Topçular İskelesi’nde tatilcilerin dönüşünün çileye dönüşmemesi için 18 gemi aralıksız sefer yapıyor.

İDO’ya ait Eskihisar- Topçular Araba Vapuru İskelesi’nde ise sabah saatlerinde yoğunluk oluşmadı. 18 geminin aralıksız sefer yaptığı Eskihisar ile Topçular arasında, arife günü ve bayramın 1 ve 2’nci günü 63 bin aracın karşılıklı geçiş yaptığı öğrenildi. İDO yetkilileri, bugün 25 bin aracın Yalova’dan İstanbul’a geçiş yapmasını öngörüyor. Akşam saatlerinde de iskelede yoğunluğun artması bekleniyor.

Tatilciler dönüş yolunda; otogar ve limanlarda yoğunluk arttı

Bu arada, Eskihisar-Tavşanlı hattında İstanbullines 4 gemi ile hizmet veriyor.

Yalova- Bursa ve Yalova- Kocaeli karayolu üzerinde de yer yer yoğunluklar yaşanmaya başladı. Yalova'dan Kocaeli yönüne doğru trafik ışıklarında yer yer yoğunluk oluşurken, Kocaeli'den Bursa yönüne doğru ise trafikte herhangi bir yoğunluk görülmüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle