GeriEkonomi Tatil süresi 4-8 gün oldu, en çok Kemer’e gidildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tatil süresi 4-8 gün oldu, en çok Kemer’e gidildi

Tatil süresi 4-8 gün oldu, en çok Kemer’e gidildi
refid:21547284 ilişkili resim dosyası

Türkiye’de tatil tercihleri, şehirlere ve bölgelere göre değişiklik gösterebiliyor. Bu yılki verilerinden yola çıkarak Türkiye’nin tatil haritasını çıkaran Tatilsepeti.com’un analizi, ilginç sonuçları ortaya koyuyor.

İstanbul’dan Ardahan’a kadar tüm Türkiye’nin öncelikli tatil yeri Kemer çıktı. Araştırmada, tatillerin genellikle yaz aylarında yapıldığı ve ortalama konaklama süresinin 4-8 gün arasında değiştiği belirtiliyor. Tatil için kişi başı harcanan ortalama miktarın ise günlük 120 TL olduğu görülüyor. Tatilcilerin en çok tercih ettiği destinasyon olan Antalya Kemer, hem denizi, hem de eğlence ortamı ile avantaj sağlıyor.

Günlük harcama 200 TL

Yapılan analize göre, Marmara Bölgesi’ndeki kişilerin yüzde 11’i tatil adresi olarak en çok Kemer’i tercih ediyor. Kemer’i yüzde 6 oranla Belek ve yüzde 5’le Side-Manavgat takip ediyor. Bu bölgeleri tercih edenlerin çoğunluğunun orta gelir düzeyinde, çalışan ve evli kişilerden oluştuğu belirtiliyor. Kayak tatili için de Marmara Bölgesi’nden ulaşımın kolay olması sebebiyle en çok Kartepe ve Uludağ’ın tercih edildiği, günlük harcama miktarının ise kişi başı ortalama 150-200 TL olduğu ortaya çıkıyor. Kayak tatili için bu bölgeleri tercih eden kişilerin çoğunluğunun 18-25 yaş arasındaki gençlerden oluştuğu dikkat çekiyor. Marmara Bölgesi’ndeki çalışan ve evli çiftlerin genellikle tatil için yaz aylarını tercih ettikleri görülüyor. Araştırmada Ege Bölgesi’ndeki kişilerin yüzde 11’inin tatil için, kendilerine yakın bir tatil yeri olan Kuşadası’nı, yüzde 9’unun Kemer’i ve yüzde 5’inin İzmir’e yakın olan Özdere’yi tercih ettiği görülüyor. Ayrıca, Karadeniz turlarının da Egelilerin yaz aylarında tercih ettikleri alternatif tatil seçenekleri arasında yer aldığı sonucu çıkıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle