GeriEkonomi Tata Nano'yu Gujarat'ta üretecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tata Nano'yu Gujarat'ta üretecek

Tata Motors'un, dünyanın "en ucuz" otomobilini Hindistan'ın Gujarat eyaletinde üreteceği bildirildi.

Tata Motors'un Türkiye distribütörü İsotlar Grup'tan yapılan açıklamaya göre, Tata Motors, Nano ile ilgili yeni üretim merkezini Gujarat eyaletinde, Ahmedabad kenti yakınlarındaki Sanand'da kurucak.

Tata Sons ve Tata Motors Yönetim Kurulu Başkanı Ratan N. Tata, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Gujarat'daki arazinin halihazırda devlet arazisi konumunda bulunduğunu belirterek, Tata Motors'un en kısa sürede ve en düşük proje maliyetiyle yeni bir fabrika kuracağını bildirdi.

Gujarat'ın güçlü endüstriyel gelişimine, bir otomotiv tesisiyle katkıda bulunmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Tata, bu girişimin, eyalet ekonomisi üzerinde de olumlu etki göstereceğini belirtti.

Açıklamaya göre, yatırımına başlanan Sanand fabrikası tamamlanıncaya kadar Tata Motors, Nano modelinin üretimini Pune ve Pantnagar'daki tesislerinde sürdürecek ve Nano'yu bu mali yılın son çeyreğinde Hindistan pazarına sunacak.
Sanand'da kurulacak Nano üretim merkezinin, ana fabrikadan ve bayi parkından oluşacağı ve bin 100 dönümlük bir alanı kapsayacağı belirtilirken, fabrikanın, başlangıçta yıllık 250 bin araç üretim kapasitesine sahip olacağı bildirildi.
Tata Motors fabrikasının doğrudan ve dolaylı olarak toplam 10 bin kişiye istihdam sağlayacağı belirtildi.

Nano ana fabrikası, Hindistan'ın Batı Bengal eyaletinde Singur'da kurulmuş, ancak seri üretime geçileceği sırada yapılan çiftçi eylemleri sonucu, Tata Motors buradaki faaliyetlerini askıya almış ve fabrikayı taşıma kararı almıştı.
Tata Motors'un bu kararı sonrasında bu defa da yerel halk, Nano çağrısı yapan olumlu eylemler yapmış, ancak şirket bu kararından geri adım atmayarak, proje için yeni yer arayışlarına ağırlık vermişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle