GeriEkonomi Taşıtlara tanıma sistemi geliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taşıtlara tanıma sistemi geliyor

Taşıtlara tanıma sistemi geliyor
refid:3830805 ilişkili resim dosyası

Maliye Bakanlığı, kaçak akaryakıt ile çok daha etkin şekilde mücade etmek amacıyla pompalara yazarkasa uygulamasını tamamlamak üzere taşıtlara tanıma sistemini de devreye sokuyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı, taşıt tanıma sistemi konusunda bir tebliğ hazırlıyor. Tebliğle, motorlu kara taşıtlarına elektronik aygıtlar aracılığı ile otomatik tanıma getiriliyor. Sistem, taşıtın pompaya monte edilmiş tabancadan akaryakıt alması ile çalışmaya başlıyor. Tabancanın taşıtın deposuna sokulmasının ardından, taşıta ait bilgiler istasyon kontrol ünitesine aktarılıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı, taşıt tanıma sistemi için 3 alternatif üzerinde duruyor.

İlk alternatifi, depo kapaklarının etrafına takılacak olan çipli aygıt oluşturuyor. Aygıt, plaka, ait olduğu kişi ya da kuruluş gibi bilgileri üzerindeki küçük mikroçipte saklıyor. Bu aygıt sayesinde, akaryakıt pompası, benzin deposunun kapağına değdiği anda, bütün bilgiler pompadaki yazarkasa hafızasına iletiliyor. Akaryakıt alımı bittiğinde de, taşıt bilgilerinin yanı sıra akaryakıtın cinsi ve miktarı ile tutarının da yeraldığı bilgiler, akaryakıt fişi olarak yazarkasadan çıkıyor.

Taşıt tanıtım sistemindeki ikinci alternatif ise taşıt anahtarlığına takılan küçük aygıt olarak ifade ediliyor. Küçük aygıt, taşıt ve kayıtlı olduğu kişiye ait bilgileri hafızasında saklıyor. Aygıt, pompa veya yazarkasa üzerindeki okutma sistemine yaklaştırıldığında ya da değdirildiğinde bütün bilgileri hafızaya aktarıyor. Gelir İdaresi, işlemin kredi kartı şeklindeki tanıtım kartı ile yapılıp yapılamayacağını da araştırıyor. Bu modelde taşıtla ilgili bütün bilgiler, çipli karta yükleniyor. Kartın, pompaların yanında yeralacak POS makinası benzeri aykıttan geçirilmesiyle, otomatik tanıma işlemi gerçekleştiriliyor.

SİSTEM NE ZAMAN DEVREYE GİRECEK?

Yürütülen çalışmalarda, taşıt tanıma işleminin daha çok depo kapağına takılacak sabit aygıtla yapılması üzerinde duruluyor. Bu alternatifte, aygıtın motorlu taşıtlara ne şekilde takılacağı konusu Maliyecileri düşündürüyor. Taşıt sahiplerini sıkıntıya sokmayacak bir yöntemin bulunması halinde, depo kapaklarına takılacak aygıtlar yardımıyla taşıt tanıma uygulamasına geçilmesi düşünülüyor. Taşıt tanıma sisteminin yaz aylarından itibaren devreye sokulması planlanıyor. İlk aşamada, yeni üretilen taşıtlarda tanıma sistemine yer verilmesi, daha sonra da mevcut taşıtların, modellerine göre aşamalı olarak sisteme dahil edilmesi düşünülüyor. Taşıt tanıma sistemine dahil edilecek araç sayısı, şu aşamada 8 milyon olarak belirleniyor.

POMPALARA YAZARKASALAR TAKILIYOR

Öte yandan Gelir İdaresi yetkilileri, akaryakıt pompalarına yazarkasa takma işleminin devam ettiğini bildirdiler.
Pompalara yazarkasa takılan istasyon sayısı günümüzde 3 bine yaklaşırken, servis istasyonlarının verdiği takvim çerçevesinde, bu sayının Şubat sonunda 8 bine ulaşacağı belirtiliyor. Yetkililer, 2004 yılı satışları 1 trilyon TL'nin (1 milyon YTL) üstünde olan akaryakıt istasyonlarının, pompalara yazarkasa takma işleminin sona ermesinin ardından, Mart ayı başından itibaren akaryakıt fişi vermeye başlayacağını ifade ediyorlar.

Taşıt tanıma sisteminin yazarkasa fişiyle ilgili işlemleri hızlandıracağını kaydeden Gelir İdaresi yetkilileri, “birbirini tamamlayacak bu iki uygulama, kaçak akaryakıt ile çok daha etkin şekilde mücadeleyi de sağlayacak” değerlendirmesinde bulundular.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle